ABD’de ilkokulda katliam: Saldırgan yapacaklarını Facebook’dan duyurmuş

600’e yakın öğrencisi bulunan Robb İlkokulu’na dün yapılan akın hakkında basın toplantısı düzenleyen Teksas Valisi Greg Abbott, yeni bulgular hakkında bilgi verdi.

Vali Abbott, taarruzdan yarım saat evvel 18 yaşındaki Salvador Ramos’un internet üzerinden üç farklı ileti paylaştığını kaydederek, evvel büyükannesini vuracağını, sonra vurduğunu ve en son bir ilkokula saldıracağını yazdığını söyledi.

Ramos’un bildirilerinde hangi okula silahlı taarruz düzenleyeceğini belirtmediği kaydedildi.

“Dün Uvalde’yi kötülük sardı. Büyükannesini hızından vuran herkesin kalbinde kötülük olmalı.” sözünü kullanan Abbott “Ama birinin küçük çocukları silahla vurması çok daha makûs.” diye konuştu.

Facebook sözcüsü Andy Stone, Ramos’un Facebook’ta hücumdan sonra fark edilen özel, birebir bildiriler gönderdiğinin ortaya çıktığını belirterek, şirketin yetkililerle atakla ilgili iş birliği yaptığını söz etti.

Ramos’un geçen hafta aldığı iki AR-15 tipi akın silahının fotoğrafını Instagram hesabından paylaştığı ve birtakım bireyleri etiketlediği fotoğraf için “yapmak üzereyim” yazdığı belirtildi.

Yetkililerin, ayrıyeten saldırgana ilişkin olduğu sanılan bir TikTok hesabı profilinde de “Çocuklar gerçek hayattan korkmalıdır.” tabirini kullandığı aktarıldı.

19 çocuk ve 2 yetişkinin hayatını kaybettiği, 17 kişinin de yaralandığı silahlı atakta Ramos’un motivasyonun ne olduğunun ise hala bilinmediği kaydedildi.

AP’nin haberinde, Teksas eyaletinin, ülkedeki en silah dostu maddelerden kimilerine sahip olduğu ve son 5 yılda ABD’deki en ölümcül silahlı akınlara sahne olduğuna da dikkat çekildi.

Latin kökenli sakinlerin yükte olduğu 16 bin nüfuslu Uvalde kasabasındaki silahlı okul saldırısı, Aralık 2012’de Connecticut’un Newtown kentindeki 20 çocuk 6 yetişkinin öldürüldüğü Sandy Hook İlkokulu saldırısından sonra en ölümcül okul saldırısı pozisyonunda bulunuyor.

Related Posts

Rus ordusunda lojistikten sorumlu bakan yardımcısı vazifeden alındı

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bulgakov’un öteki bir vazifeye atanması nedeniyle Rusya Savunma Bakan Yardımcılığı …

Mergim Berisha’dan hazırlık maçında 4 gol!

Fenerbahçe ‘nin 2021/22 dönemi başında Salzburg’dan 5 milyon Euro karşılığında renklerine bağladığı Mergim Berisha, hem geçen sezonki etkisiz …

Danel Sinani’den itiraf! ‘Fark atabilecek bir Türkiye bekliyorduk’

A Milli Futbol Takımı, UEFA Uluslar Ligi’nin 5’inci haftasında Lüksemburg’u konuk etti. Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’ndaki mücadele 3-3’lük …

Polisin ceza yazdığı taksici: ‘Emekli memurum, meslektaşa yardımcı olmadı’

“MESLEKTAŞA YARDIMCI OLMADI, AFERİN UYGUN VAZİFE YAPIYOR” Polis takımlarının durdurduğu bir taksiciye emniyet kemeri takmadığı için ceza …

ABD’den Türkiye’ye arabuluculuk teşekkürü

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna ve Rusya ortasında savaş esiri takasındaki arabuluculuğu için Türkiye’ye teşekkür etti …

Galatasaray’ın transferleri dünya basınında!

Türkiye’de 8 Eylül’de sona eren birinci transfer ve tescil periyodunda birçok yıldız oyuncuyu takımına katan Galatasaray, yaptığı transferlerle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.