AB’den Sırbistan’a ‘Rusya’ya yaptırım yapın’ daveti

AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı bitiminde düzenlediği basın toplantısında, bugünkü görüşmede Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yanı sıra yüklü olarak Batı Balkan ülkelerinin AB süreçlerini de ele aldıklarını söyledi.

Toplantının bir kısmına Sırbistan, Arnavutluk, Kosova, Kuzey Makedonya, Bosna Hersek ve Karadağ dışişleri bakanlarının da katıldığını hatırlatan Borrell, AB adayı ülkelerin dış siyasette AB ile uyumlu davranması gerektiğini belirtti.

Borrell, Sırbistan’ın ismini vererek Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlara dahil olmasını talep etti.

Josep Borrell, “(Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin rejimi ile yakın ilgileri sürdürmek artık AB ile ortak bir gelecek inşa etme fikriyle uyumlu değil. İkisi tıpkı anda olmaz. Bugün Ukrayna savaşı konusunda tarafsız olmak yanlış bir kavram. Bir ülke başkasını işgal etti.” dedi.

Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile AB’ye iştirak müzakerelerinin hemen başlatılması gerektiğini vurgulayan Borrell, bu mevzudaki Bulgaristan mahzurunun 1 Temmuz’da sona erecek Fransa’nın periyot başkanlığı içinde aşılamaması halinde “ciddi sorun” teşkil edeceğini kaydetti.

Borrell, bu sorunun çözülememesini “Rusya’ya verilmiş” ikram olarak kıymetlendirdi.

Bosna Hersek’in birliğine verdikleri değeri bir sefer daha vurgulayan Borrell, Sırp entitesinin devlet kurumlarını tahrip etmesine atıf yaparak, bunu, Avrupa perspektifiyle bağdaşmayacak bir durum olarak nitelendirdi.

Ukrayna’nın AB başvurusu incelemesi “ışık hızında” ilerliyor

Ukrayna’ya AB takviyesinin devam edeceğini taahhüt eden Borrell, AB’nin yaptığı 2 milyar avroluk askeri yardımın “buz dağının görünen yüzü” olduğunu, üye ülkelerin çok daha fazlasını yaptığını tabir etti.

Ukrayna’nın AB adaylık sürecinin çok süratli ilerlediğini kaydeden Borrell, Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’nın adaylık müracaatlarını süratle incelediklerini, AB Kurulunun görüşünü hazırladıklarını aktardı.

Borrell, “Bizim standartlarımızla çok süratli biçimde yakında AB Kurulu’na görüşümüzü sunacağız. Olağanda bu süreç yıllar alır. Ukrayna kelam konusu olduğunda AB Komitesinin görüşünü hazırlamak öbür süreçlerle karşılaştırıldığında ışık suratında ilerliyor.” diye konuştu.

Related Posts

Rus ordusunda lojistikten sorumlu bakan yardımcısı vazifeden alındı

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bulgakov’un öteki bir vazifeye atanması nedeniyle Rusya Savunma Bakan Yardımcılığı …

Mergim Berisha’dan hazırlık maçında 4 gol!

Fenerbahçe ‘nin 2021/22 dönemi başında Salzburg’dan 5 milyon Euro karşılığında renklerine bağladığı Mergim Berisha, hem geçen sezonki etkisiz …

Danel Sinani’den itiraf! ‘Fark atabilecek bir Türkiye bekliyorduk’

A Milli Futbol Takımı, UEFA Uluslar Ligi’nin 5’inci haftasında Lüksemburg’u konuk etti. Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’ndaki mücadele 3-3’lük …

Polisin ceza yazdığı taksici: ‘Emekli memurum, meslektaşa yardımcı olmadı’

“MESLEKTAŞA YARDIMCI OLMADI, AFERİN UYGUN VAZİFE YAPIYOR” Polis takımlarının durdurduğu bir taksiciye emniyet kemeri takmadığı için ceza …

ABD’den Türkiye’ye arabuluculuk teşekkürü

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna ve Rusya ortasında savaş esiri takasındaki arabuluculuğu için Türkiye’ye teşekkür etti …

Galatasaray’ın transferleri dünya basınında!

Türkiye’de 8 Eylül’de sona eren birinci transfer ve tescil periyodunda birçok yıldız oyuncuyu takımına katan Galatasaray, yaptığı transferlerle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.