Amazon, drone’la eser teslimatına bu yıl başlayacağını duyurdu

Getty Images Amazon’un geliştirdiği son drone, MK27-2

Amazon, yasal düzenlemeleri beklemek üzere bu yıl birinci sefer müşterilerine drone’la kargo teslimatı yapacağını duyurdu.

E-ticaret sitesi tarafından yapılan açıklamada, uygulamanın öncelikle ABD’nin California kentindeki Lockeford kasabasında hayata geçirileceği söylendi.

Alışveriş devi, Lockeford’dan sonra hizmeti daha geniş bir alana yaymayı planladığını söyledi.

Amazon’un blogunda yer alan bir yazıda drone teslimatının sıklıkla bilim kurgu üzere hissettirdiği belirtilirken, “Ama bu yıl Lockeford’da yaşayan kullanıcılarımız, birinci sefer kargoları hava yoluyla alabilecekler” diye yazıldı.

“Prime Air (drone teslimatı hizmetinin adı) ile ilgili geri dönüşler öteki yerlerdeki müşterilerimizin gereksinimlerini karşılamak için epey kıymetli olacak.”

Amazon, yaklaşık 4 bin drone’un paketleri Lockeford’daki müşterilerin art bahçelerine bırakacak formda programlanacağını söyledi.

Drone’lar bir gözlemci tarafından denetim edilmeyecek; bunun yerine öbür hava araçlarından, insanlardan, hayvanlardan ve karşılaşabilecekleri öteki manilerden kaçınmak üzere sensörler kullanacak.

Kullanıcılar, Amazon’un sitesinde Prime Air için uygun eserleri listeyebilecek, daha sonra da varsayımı varış mühletini görebilecekler. Müşterilerin art bahçelerine gelecek olan drone’lar, eseri bahçeye bıraktıktan sonra oradan ayrılacak.

Şirket, amacın paketleri bir saatten daha kısa müddette müşterilere inançlı bir biçimde ulaştırmak olduğunu söyledi.

Drone’larla teslimat yapma, Amazon’un uzun yıllardır gündeminde olan bir uygulama olsa da birtakım sebeplerle bu vakte kadar ertelendi.

Amazon geçmişte, drone hizmeti vaatlerini “Prime” üyeliklerini artırmak için kullanmakla suçlanmıştı.

2013 yılında şirketin eski işvereni ve kurucusu Jeff Bezos, beş yıl içinde gökyüzünü drone filolarıyla doldurma taahhüdünde bulundu. 2019 yılında ise Amazon, drone hizmetinin “aylar içinde” başlayacağını söyledi.

Aralık 2016’da şirket İngiltere’nin Cambridge kentinde başarılı bir deneme yaptı. Deneme sonucunda bir paket drone ile 13 dakikada teslim edildi.

Amazon, o tarihten beri, ABD’li süpermarket zinciri Walmart ve kargo firmaları FedEx ve UPS ile kimi ortak denemelerde de bulundu.

Başlangıçtan bu yana onlarca prototip oluşturduklarını belirten Amazon, farklı tasarım örneklerinin görsellerini de kullanıcılarıyla paylaştı.

 

Related Posts

Asus ROG Phone 6D Tanıtıldı: İşte Özellileri ve Fiyatı

Tayvan merkezli teknoloji devi ASUS, düzenlediği bir etkinlikte oyuncular için tasarlardığı ROG serisi telefonlara iki yeni üye daha ekledi. ROG …

Twitter Musk’ın satın alma teklifini onayladı

Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO’su olan Elon Musk’ın, toplumsal medya şirketi Twitter’la yaptığı 44 milyar dolarlık mutabakata son vermek …

Karşınızda her yönüyle Motorola Edge 30 Ultra

Motorola, son zamanlarda oldukça başarılı işlere imza atıyor. Özellikle katlanabilir akıllı telefon dünyasında, Samsung’a kafa tutan en …

Apple reste rest dedi! Peki şimdi ne olacak?

Ayrıca teknoloji devini 12.275 milyon Brezilya reali (2.38 milyon dolar) para cezasına çarptırdı ve iPhone 12’nin ülkenin ulusal …

Honda, Abonelik Sistemini Duyurdu

Günümüzde artık bir şeyleri satın almak yetmiyor, üstüne çeşitli abonelikler ya da mikro alımlar yapmamız gerekiyor. Bu uygulama son dönemde …

Huawei MatePad 2022 tanıtıldı: Snapdragon 870 işlemci ve 120Hz ekran

ABD ambargoları altında ciddi küresel kayıplar yaşayan Huawei, özellikle Çin içerisinde mücadele etmeye devam ediyor. HarmonyOS işletim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.