Ankara’daki cemevlerine yönelik hücumlara siyasilerden reaksiyon yağdı

Ankara’da, Muharrem ayının birinci gününde Çankaya ve Mamak’taki 3 farklı cemevine düzenlenen ataklara siyasilerden reaksiyon yağdı. Cemevlerine saldıran A.O.K gözaltına alınırken, hücum anı ise güvenlik kamerasına yansıdı.

Dün öğlen saatlerinde Muharrem ayının birinci gününde Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Şah-ı Merdan Kültür Konutları Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi ve Çankaya ilçesinde bulunan Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi’ne taarruz düzenlendi.

Henüz belirlenemeyen nedenle teker teker cemevlerine giren A.O.K. isimli kişi girdiği cemevlerinde vatandaşlara saldırmaya başladı. Şah-ı Merdan Cemevi’ne giren A.O.K. cem ibadeti yapan vatandaşlara sandalye fırlatarak saldırdı. Taarruz anı, cemevinin güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Atakların akabinde kaçarak kayıplara karışan A.O.K. ise polis grupları tarafından yakalanıp gözaltına alındı.

SALDIRIYA UĞRAYAN CEMEVİNE CHP VE DÜZGÜN PARTİDEN ZİYARET

Öte yandan DÜZGÜN Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz ve CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, atağa uğrayan Şah-ı Merdan Cemevi’ni ziyaret etti. Poyraz’ın ziyareti sırasında DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener, Cemevi dedesi Kazım Erbektaş ile telefonda görüşerek geçmiş olsun dileklerini iletti. Taşçıer ise cemevinde yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

“Bugün maalesef Muharrem ayının birinci gününde, canlarımız lokmalarını paylaşmadan evvel, Ankara’nın farklı yerlerinde Alevilerin ibadethanelerine ve derneklerine provakatif bir taarruz gerçekleştirildi. Daha iki gün evvel, İçişleri Bakanı Muharrem ayıyla ilgili bir genelge paylaşmıştı. Buradan İçişleri Bakanına bir davette bulunalım.

Sayın Soylu, o denli genelge yayınlamayla bu iş olmaz. Bir an evvel bu provakatif aksiyonu gerçekleştirenlerin bulunması ve gerekli süreçlerin yapılmasını talep ediyoruz. Elbette ki bu atak, bizim birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yapılan bir akın. Kimse zannetmesin ki, bizler geri adım atacağız, bizler susacağız, bizler korkacağız. Asla korkmuyoruz.”

EMNİYET: TAHKİKAT ÇOK TARAFLI DEVAM ETMEKTEDİR

Olayla ilgili Ankara Vilayet Emniyet Müdürlüğü’nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

“30.07.2022 günü ilimiz Çankaya ilçesinde bulunan Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi’nde taammüden yaralama, Mamak ilçesinde Şah-ı Merdan Kültür Konutları Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi’nde ızrar konusu meydana gelmiştir.

Konuyla ilgili hızlı yapılan çalışmalar sonucunda, her üç olayı da A.O.K. isimli şahsın gerçekleştirdiği tespit edilmiş, kuşkulu şahıs kısa müddette yakalanarak gözaltına alınmıştır.  Bahisle ilgili tahkikat çok taraflı devam etmektedir.”

SİYASİLERDEN REAKSİYON YAĞDI

Yaşanan olaya siyasilerden de reaksiyon yağdı. Toplumsal medya hesaplarından arka arda paylaşım yapan politikler yansılarını şu formda söz etti:

“HİÇBİR GÜÇ BİRLİĞİMİZİ VE BERABERLİĞİMİZİ BOZAMAYACAK”

İYİ Parti başkanı Meral Akşener: Muharrem ayına girdiğimiz bu mübarek günde, Ankara’da cemevine gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyor, Alevi kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hiçbir güç birliğimizi ve beraberliğimizi bozamayacak.

CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Muharrem ayının, ülkemizin birlik, beraberlik ve refahına vesile olmasını; tutulan oruçların, yapılan ibadetlerin, paylaşılan Muharrem lokmalarının Hak katında kabul olmasını diliyorum.

“BÜTÜN CANLARA GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİ İLETİYORUM”

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu: Muharrem orucunun birinci gününde Ankara’da cemevlerine ve Alevi Derneklerine yapılan atakları şiddetle kınıyorum. Kardeşliğimize ve toplumsal uzlaşıya en çok gereksinimimizin olduğu bu periyotta bütün canlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

“ALÇAKÇA GİRİŞİMLERDİR”

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu: Muharrem ayında cemevlerine gerçekleştirilen taarruzlar kardeşliğimize ve müsamaha irademize yapılmış alçakça teşebbüslerdir.  Birileri istemese de biz bir ortada yaşama irademize her zamankinden daha çok sahip çıkacağız.

“SALDIRILARI KINIYORUM”

Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce: Ankara’da Muharrem ayının birinci günü ibadethanelere yönelik düzenlenen hücumları şiddetle kınıyorum. Cemevlerine yönelik ataklardan etkilenen yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

“SALDIRI TÜM TARAFLARIYLA AYDINLIĞA KAVUŞTURULMALIDIR”

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan: Ankara’da Alevi kurumlarına eş vakitli yapılan taarruzları kınıyorum. Tüm Alevilere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Akın tüm taraflarıyla aydınlığa kavuşturulmalıdır.  Herkesin eşit ve onurlu vatandaş olduğu bir Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz.

Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal: Dün akşam, Muharrem ayının birinci günü Ankara Mamak’ta cemevine yapılan nahoş saldırıyı da lanetliyorum.

“SOYU VE SÜTÜ BOZUK ALÇAKLAR”

İYİ Parti TBMM Küme Lider Vekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu: Haydi Ali’yi, Hasan’ı, Hüseyin’i tanımadınız;  Sarı Saltuk’u, Hacı Bayram Veli’yi, Hacı Bektaş Veli’yi anlamadınız; Tarihten de mi hiç ders çıkarmadınız soyu ve sütü bozuk alçaklar! Ne yaparsanız yapın, Türk Milletinin kardeşliğini asla bozamayacaksınız!..

“SOĞUKKANLI OLARAK TAHRİKLERİ BOZMA ZAMANI”

Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ: Ankara’da Mamak ilçesinde 1 günde 5 cemevine yapılan akın örgütlü bir tertip ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Serinkanlı olarak tahrikleri bozma vakti. Türk Milleti kimsenin pis senaryosunun modülü olmadan Atatürk çizgisinde kendi destanını yazmalı.

CHP Küme Lider Vekili Özgür Özel: Birileri Alevilerin ferasetini, vicdanını, bu makus günleri aşmak için acı acı, zulüm zulüm, ateş ateş birikmiş sabrını çok hafife alıyor. Muharrem orucunun birinci gününde Alevi kurumlarına ve cemevlerine yönelen provokatif akınları kınıyor, geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

“SAĞDUYU VE SOĞUKKANLILIKLA KARANLIK EMELLERE MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”

CHP Küme Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç: Alevi yurttaşlarımızın Muharrem-Matem orucunun birinci günü Ankara’da beş #cemevi’ne yönelik yapılan taarruzları kınıyorum. Tüm Alevi Canlara geçmiş olsun. Bu ataklar ülkemizin birlik ve dirliğine yapılmıştır. Sağduyu ve soğukkanlılıkla karanlık emellere müsaade vermeyeceğiz!

Related Posts

Rus ordusunda lojistikten sorumlu bakan yardımcısı vazifeden alındı

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bulgakov’un öteki bir vazifeye atanması nedeniyle Rusya Savunma Bakan Yardımcılığı …

Mergim Berisha’dan hazırlık maçında 4 gol!

Fenerbahçe ‘nin 2021/22 dönemi başında Salzburg’dan 5 milyon Euro karşılığında renklerine bağladığı Mergim Berisha, hem geçen sezonki etkisiz …

Danel Sinani’den itiraf! ‘Fark atabilecek bir Türkiye bekliyorduk’

A Milli Futbol Takımı, UEFA Uluslar Ligi’nin 5’inci haftasında Lüksemburg’u konuk etti. Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’ndaki mücadele 3-3’lük …

Polisin ceza yazdığı taksici: ‘Emekli memurum, meslektaşa yardımcı olmadı’

“MESLEKTAŞA YARDIMCI OLMADI, AFERİN UYGUN VAZİFE YAPIYOR” Polis takımlarının durdurduğu bir taksiciye emniyet kemeri takmadığı için ceza …

ABD’den Türkiye’ye arabuluculuk teşekkürü

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna ve Rusya ortasında savaş esiri takasındaki arabuluculuğu için Türkiye’ye teşekkür etti …

Galatasaray’ın transferleri dünya basınında!

Türkiye’de 8 Eylül’de sona eren birinci transfer ve tescil periyodunda birçok yıldız oyuncuyu takımına katan Galatasaray, yaptığı transferlerle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.