Çağdaş Türk şiirinin coşkun kalemi: Fazilet Beyazıt

Bayazıt, vatani vazifesini 1963’te Burdur’da yaparken, askerliğinin akabinde Ankara Üniversitesi Lisan ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Lisanı ve Edebiyatı Kısmı’na kaydolarak buradan mezun oldu.

AA’da yer alan habere nazaran, şaire dair birtakım bilgiler…

Milletvekilliği yaptı

Daha sonra Kahramanmaraş’ta edebiyat öğretmeni olarak misyon yapan şair, Kahramanmaraş Vilayet Halk Kütüphanesi’nde 1967-1972 ortasında müdür olarak çalıştı.

Bayazıt, İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Genel Sekreterliği, Ulusal Eğitim Bakanlığı basın ofisi memurluğu ve Ulusal Kütüphane Periyodik Yayınlar Şube Müdür Yardımcılığı misyonlarını de yürüttü.

Şair daha sonra çalıştığı Sanayi Bakanlığı İnsan Gücü Eğitim Daire Lider Yardımcılığından istifa ederek, Akabe Yayınları’nın ve Mavera mecmuasının idaresini üstlendi. Akabe yayınlarının İstanbul’a taşınması kararı ile 1984’te tekrar memurluğa dönen şair, bir mühlet Devlet Planlama Teşkilatı’nda çalıştı.

Bayazıt, ayrıyeten 1987 yılında Kahramanmaraş milletvekili olarak girdiği TBMM’nin 18. Devir çalışmaları müddetince Ulusal Eğitim ve Etraf Kurullarında vazife aldı.

Daha sonra İstanbul’a yerleşen, çağdaş Türk şiirinin usta şairlerinden Fazilet Bayazıt, akciğer kanseri sebebiyle 69 yaşındayken 5 Temmuz 2008’de İstanbul’da vefat etti.

Yazı hayatı…

Henüz lise yıllarında arkadaşları Cahit Zarifoğlu, Nuri Pakdil, Rasim ve Alaeddin Özdenören’in çıkardığı “Hamle” mecmuasını birkaç sayı çıkaran Fazilet Bayazıt, yeniden Pakdil’in yayına hazırladığı mahalli “Hizmet” gazetesinde sanat ve edebiyat sayfası hazırladı.

Çeşitli gazetelerde köşe müellifliği da yapan Bayazıt’ın birinci şiirleri 1958’de ”Hamle” mecmuası ve ”Gençlik” gazetesinin sanat ekinde, sonraki şiir ve yazıları ise “Büyük Doğu”, “Edebiyat”, “Mavera” ve “Yedi İklim” mecmualarında yayımlandı. Bir müddet Cumhuriyet gazetesinde muhabirlik de yapan şair, Nuri Pakdil ve Necip Fazıl Kısakürek başta olmak üzere Sezai Karakoç ile Fethi Gemuhluoğlu’ndan etkilendi.

Yedi Hoş Adam’dan…

Edebiyat çevrelerince Yedi Hoş Adam’dan biri olarak anılan ve Mavera mecmuasında de yazı işleri müdürlüğü vazifesini yürüten şairin Sebeb Ey isimli birinci şiir kitabı, 1972’de edebiyatseverlerle buluştu.

Şairin, Müslümanların emperyalizme başkaldırışını yansıtan şiirleri büyük ilgi görürken, Bayazıt, şiirde tarihi bir boyutun, fizik ötesine bir açılımın ve günlük hayatın yansımalarının görülmesi gerektiğini savundu.

Şiirlerinde iletisi ön planda tutan, şiir anlayışını öncelikle Büyük Doğu ve Sezai Karakoç’la biçimlendiren şairin kaleme aldığı son şiirleri ise Risaleler ismi altında 1987’de Akabe Yayınları tarafından kitaplaştırıldı.

 

Related Posts

“Gripin” kümesi Nevşehir konserinde hayranlarıyla buluştu

TÜİK Meydanı’ndaki “Nevşehir’e beğenilen geldin etkinliği” için NEVÜ yerleşkesi ve öğrenci yurtlarının bulunduğu bölgelerden fiyatsız servis …

Ünlü komedyen Bruno Arena hayatını kaybetti

İtalyan güldürüsünün önde gelen isimlerinden Fichi d’India ikilisinin üyesi Bruno Arena, 65 yaşında hayata gözlerini yumdu. Acı haberi İtalyan …

Gecenin Ucunda’nın yayın günü belli oldu! Gecenin Ucunda dizisinin konusu nedir?

Herkesin merakla beklediği yeni sezon dizilerinin tanıtımları gelmeye devam ediyor. Kadir Doğulu ve Neslihan Atagül’ü bir araya getirecek olan …

ABD’nin Dedeağaç girişimini değerlendiren Cihat Yaycı: Türkiye’yi çatışmaya çekmek istiyorlar, dikkatli olmalıyız

Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, son dönemde ABD’nin Yunanistan’daki üslerinin sayısını artırması, Dedeağaç Limanı’nı genişletme girişimi …

Motosiklet kazası geçiren Acun Ilıcalı taburcu oldu: Şikayetçi değilim

Kemerburgaz Caddesi’nde yaşanan kazada zıt istikamette seyreden hafif ticari araç, Acun Ilıcalı’nın kullandığı motosikletle çarpışmış, kazada …

Aslı Zen: Tüp bebeğe hazırım, testlerimiz yapılıyor

Milliyet.com.tr2017 yılında nikah masasına oturduğu Bilal Yıldız ile 2019 yılında boşanma kararı alan Aslı Zen, çok konuşulacak açıklamalara imza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.