CHP’li Sezgin Tanrıkulu: ‘Gerçek darbecilerden hesap sorulmadı’

CHP İstanbul Milletvekili ve 15 Temmuz Darbe Teşebbüsünü Araştırma Komitesi üyesi Sezgin Tanrıkulu, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün 6’ncı yıl dönümü nedeniyle bugün yazılı bir açıklama yaptı.

Tanrıkulu, gerçek darbecilerden hesap sorulmadığını tabir etti.

CHP’li Tanrıkulu açıklamasında şunları kaydetti;

“Darbe teşebbüsünün akabinde bütün büyük laflara rağmen ‘gerçek darbecilerden’ hesap sorulmadığı, ilgisi olmadığı herkesçe bilinen muhaliflerin maksat tahtasına oturtulduğu ortadadır. Darbe teşebbüsünün akabinde yaklaşık 200 bin kişi gözaltına alınmış, FETÖ/PDY üyesi suçlamasıyla 50 binden fazla kişi tutuklanmış, 150 binden fazla kamu çalışanı vazifeden ihraç edilmiştir. Darbe teşebbüsünü izleyen altı yıllık müddette karara bağlanan davalarda, yaklaşık 5 bin sanığa mahpus cezaları verilmiştir. Türkiye’nin darbe teşebbüsünün akabinde geldiği noktanın ipuçları, aslında TBMM Araştırma Komisyonu’nun çalıştırılmamasında/çalışamamasında, bir sonuç elde edememesinde yatmaktadır.

Komisyon Başkanlık Divanı, bütün partiler tarafından oluşturulabilecekken AKP tarafından oluşturuldu. Komisyon’un çoğulcu, şeffaf biçimde gündemini oluşturması ve çalışması da engellendi.

Komisyon görüşmelerinin yayınlanmasına yönelik ısrarlı taleplerimiz sistematik olarak reddedildi. Hatta toplumsal medya hesaplarımızdan yaptığımız yayınların tesirli olması üzerine bu yayınlarımızın yasaklanması, aksi halde Komisyon’un dağıtılacağı tehditleriyle karşılaştık.

Komisyon’da dinlenmesini istediğimiz şahitler, kamu vazifelileri çağrılmadı. Devrin Genelkurmay Lideri ve MİT Müsteşarı’na Başbakan tarafından müsaade verilmediği ortaya çıktı. Münasebetiyle darbe teşebbüsünün aydınlatılması konusunda kritik ehemmiyette olan kelam konusu bireyler Komisyon’a gelmediler yahut gelmeleri engellendi.

İki kamu görevlisinin kendilerini TBMM’nin üstünde görmeleri, bilgilerini TBMM ile hasebiyle toplumla paylaşmamaları, darbeyle ilgili soru işaretlerinin bugün bile cevapsız kalmasının nedeni oldu.

“KOMİSYON ÇALIŞMADI”

Komisyon, çalışmalarından rahatsız olan AKP tarafından, daha müddeti varken, ek mühlet almak mümkünken aralık ayı başında ‘Komisyon çalışmaları sonlandırılmalıdır’ açıklamasıyla çalıştırılmaz hale getirildi. Gerçekten bu tarihten itibaren Kurul çalışmadı.

Keza Komite, raporunu vaktinde yazmadı, geciktirdi. Raporun yazımı üyelerden gizlendi ve uzun bir müddetten sonra rapor Kurul üyelerine bildiri edildi.

Muhalefet şerhimizi rapora eklenmek üzere verdikten sonra, TBMM tarihinde hiçbir komite çalışmasında görülmemiş bir biçimde Komite Lideri tarafından rapora korsan eklemeler yapıldı.

Bu eklemelerin İç Tüzüğe ve teamüllere alışılmamış olduğu için çıkarılması talebimiz, TBMM Lideri tarafından reddedildi.

“TBMM’DE GÖRÜŞÜLMESİ SAĞLANMADI”

Ek görüşlerimizin yazılması istenmesinden sonra, yazdığımız ek görüşler rapora eklendi lakin darbe gerçeklerini ortaya koyan muhalefet görüşlerimizin bir bütün olarak rapora ekli bir biçimde tüm parlamenterlere dağıtılması gerekirken yapılmadı ve TBMM’de görüşülmesi sağlanmadı.

Komisyon, AKP tarafından bu biçimde engellenerek raporun dahi dağıtılmasına imkan verilmedi. Hasebiyle tıpkı 12 Eylül üzere 15 Temmuz’la da samimi bir biçimde hesaplaşılmamıştır. Sonuç olarak, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün akabinde demokrasi ve insan hakları açısından daha güçlü bir Türkiye çıkması gerekirken demokrasi, özgürlükler, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ayaklar altına alınmıştır.”

Related Posts

Rus ordusunda lojistikten sorumlu bakan yardımcısı vazifeden alındı

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bulgakov’un öteki bir vazifeye atanması nedeniyle Rusya Savunma Bakan Yardımcılığı …

Mergim Berisha’dan hazırlık maçında 4 gol!

Fenerbahçe ‘nin 2021/22 dönemi başında Salzburg’dan 5 milyon Euro karşılığında renklerine bağladığı Mergim Berisha, hem geçen sezonki etkisiz …

Danel Sinani’den itiraf! ‘Fark atabilecek bir Türkiye bekliyorduk’

A Milli Futbol Takımı, UEFA Uluslar Ligi’nin 5’inci haftasında Lüksemburg’u konuk etti. Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’ndaki mücadele 3-3’lük …

Polisin ceza yazdığı taksici: ‘Emekli memurum, meslektaşa yardımcı olmadı’

“MESLEKTAŞA YARDIMCI OLMADI, AFERİN UYGUN VAZİFE YAPIYOR” Polis takımlarının durdurduğu bir taksiciye emniyet kemeri takmadığı için ceza …

ABD’den Türkiye’ye arabuluculuk teşekkürü

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna ve Rusya ortasında savaş esiri takasındaki arabuluculuğu için Türkiye’ye teşekkür etti …

Galatasaray’ın transferleri dünya basınında!

Türkiye’de 8 Eylül’de sona eren birinci transfer ve tescil periyodunda birçok yıldız oyuncuyu takımına katan Galatasaray, yaptığı transferlerle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.