Global ısınma erkek caretta carettaların soyunu tüketiyor

Antalya’nın Kaş ilçesinde dünyaca ünlü 12 kilometrelik Patara kumsalında Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıkları Muhafaza Genel Müdürlüğü’nün dayanağıyla Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Eyüp Başkale ve 14 gönüllüden oluşan grup, Patara Deniz Kaplumbağaları Korunması ve İzlenmesi Projesi kapsamında 15 Mayıs’ta misyona başladı.

Caretta caretta cinsi deniz kaplumbağalarının tipinin devamı ve bu kapsamda cinsiyetlerinin belirlenmesine ait bu yıl bilimsel çalışma yapılıyor.

YUVA SAYISI 12 OLDU

DHA’nın haberine nazaran, deniz kaplumbağalarının mayıs ortasında başlayıp, ekim sonuna kadar devam eden yuva ve yavruların yumurta çıkışı müddetince saat 20.00’den 08.00’e kadar kumsala girmenin yasak olduğu Patara’da, toplam yuva sayısı 12 oldu. Bu kıyıda geçen yıl 316 yuva oluşurken, 16 bin 980 yavru, denizle buluştu.

SICAKLIK CİNSİYETİ BELİRLİYOR

Prof. Dr. Başkale, proje kapsamında oluşan tüm yuvalara sıcaklık kaydedici aygıt yerleştirildiğini, kuluçka müddetince yuva sıcaklığının ölçüldüğünü söyleyerek, “Kuluçka mühletince bu aygıt yuva içi sıcaklığını ölçüyor. Deniz kaplumbağalarında sürüngenlerin birçoklarında olduğu üzere cinsiyet kromozomu yok.

Cinsiyet, embriyonik gelişim sırasında kuluçka mühletinin ortadaki 3’te 1’lik devrindeki yuva sıcaklığıyla belirleniyor. Sıcaklığın 32 derece civarında olması yavruların hepsinin dişi, 26 derece civarında olması hepsinin erkek, 29 derecede ise yarısının dişi, yarısının erkek olmasına yol açmaktadır” diye konuştu.

AYGITLA ÖLÇÜM YAPILIYOR

Kuluçka sürecinde yuvaların sıcaklığını ölçmeye yarayan aygıtlarla dönemdeki yavruların cinsiyet oranlarının iddia edilebildiğini kaydeden Prof. Dr. Başkale, şöyle devam etti:

“Küresel sıcaklıktaki artış yavruların dişi-erkek oranını büsbütün etkilemekte ve dişi yüklü popülasyon oluşumuna neden olmaktadır. Buna ek olarak dönemin birinci yuvalarından yani mayıs ve haziran ayının başlarındaki yuvalardan çıkan yavrular, daha çok erkek bireylerden oluşmaktadır. Sıcaklığın kuluçka müddetine tesiri de değerlendirildiğinde erken dönem yuvalarının kuluçka müddeti 60 gün kadar sürerken, sıcaklığın yüksek olduğu temmuz ayındaki yuvalardan yavrular 45 günde çıkabilmektedir.”

Sıcaklık ile cinsiyet tahminlemesine ek, yuva içerisinde meyyit olarak tespit edilen yavrulara ilişkin gonad (yumurtalık) örneklerinin toplandığını da anlatan Prof. Dr. Başkale, “Bu örnekler üreme dönemi sonrasında laboratuvara getirilerek histolojik incelemeler yapılmakta ve net bir biçimde yavru bireyin erkek yahut dişi olduğuna karar verilmektedir. Elde edilen bu sonuçlar yuva sıcaklığı bilgileriyle eşleştirilerek, Patara kumsalının o dönem ürettiği erkek-dişi oranı hakkında bizlere daha yanlışsız bilgi vermektedir. Tıbbın devamı için cinsiyetlerin takibi de çok önemli” dedi.

CİNSİYET ORANINI ETKİLİYOR

Arazi çalışmaları sorumlusu Pamukkale Üniversitesi’nden uzman biyolog Ayfer Sevimli, global ısınmaya bağlı sıcaklık artışının deniz kaplumbağalarında cinsiyet oranlarını değiştirdiğini belirterek, “Sıcaklık artışı dişi oranının daha fazla olmasına sebep oluyor. Sıcaklık kuluçka müddetine de tesir etmekte, örneğin sıcaklığın düşük olduğu erken periyot yuvalarında kuluçka müddeti 45 günü geçiyor ve bu yuvalarda sıcaklık düşük olduğu için erkek oranı daha fazla oluyor.

Temmuz ayındaki sıcak periyottaki yuvalarda ise 45 günde kuluçka müddeti doluyor ve daha çok dişi bireyler meydana geliyor. Ayrıyeten yuvadan birinci çıkan yavruların da daha çok dişi olduğu ortaya çıkmış. Zira yuvanın daha serin olan alt kısımlardaki yavruların cinsiyetleri erkek olarak gelişmiş” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Yeni Malatyaspor, Cihat Arslan’la yollarını ayırdı

Geçtiğimiz dönem Muhteşem Lig ‘e veda eden ve TFF 1. Lig’de gayret eden Yeni Malatyaspor’da Cihat Arslan devri sona erdi. Daha evvel de …

Öğretmenler gece meydanlarda… Mecbur bırakıldıkları koşullara bak

Her geçen gün artan enflasyon ve hayat pahalılığı gittikçe vatandaşı zor duruma sokmaya devam ediyor. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, özel …

Nikaragua nerededir? Nikaragua’nın başşehri neresi? Nikaragua hangi para ünitesini kullanıyor?

Nikaragua Cumhuriyeti, 29.495 km²’lik yüz ölçümüyle Orta Amerika kıstağının en büyük ülkesidir.  NİKARAGUA NEREDEDİR? Ülke, kuzeyde Honduras …

Litvanya Rus diplomatı istenmeyen adam ilan etti

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş devam ederken Litvanya ile Rusya karşı karşıya geldi…Litvanya Dışişleri Bakanlığı bugün Rusya’nın ülkedeki en …

İmamoğlu’ndan Erdoğan’a yanıt… “Maliyetini İBB karşılıyor”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ”Bazıları bizim yaptığımız raylı sistemleri sahiplenmeye çalışıyorlar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt verdi …

Alanyaspor 1-1 Giresunspor (Maçın özeti)

Spor Toto Süper Lig’in 8. haftasında Alanyaspor ile Giresunspor karşı karşıya geldi. Alanya’da oynanan karşılaşma 1-1’lik eşitlikle sona erdi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.