Göbek yağlarını yakan 13 besin

Karın bölgesindeki yağlar sıhhate çok ziyanlıdır. Karın bölgesindeki yağlanma kalp ve damar hastalıklarına ve şeker hastalığına neden olur. Göbek yağı kimi insanlarda görünürken kimilerinde karın içine, bağırsaklara yahut karaciğere yerleşerek gizlenir.

Kadınlarda 80 cm, erkeklerde ise 94 cm yahut daha büyük bir bel etrafı sıhhat için tehlikeli olarak kabul edilir.

Göbek yağına genel olarak çok yemek, berbat hayat şekli (tütün, alkol kullanımı vb.), hormonlar ve hareketsiz ömür üslubu neden olur. Sıhhate ziyanlı olan gerilim de karın bölgesinde fazla yağın oluşmasına neden olabilir.

Sağlığı bozuyor

Viseral yağ olarak da isimlendirilen göbek yağı ile ilgili temel sorun, yağı içeren hücrelerin (adipositler) kanda dolaşması ve lipidleri özgür bırakarak çok trigliseritlere neden olmasıdır.

Bu yağ damarları tıkayabilir ve diyabet yahut hipertansiyon üzere hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ek olarak çok viseral yağ, karaciğer kanserine ve kalp krizine yol açabilir. Göbek yağı bu nedenle sıhhate ziyanlıdır ve göbek yağını eritmek genel sıhhatin korunmasına yardımcı olur.

Göbek yağlarını yakan 13 besin

Göbek yağını eritebilmek ve sonuçları 1 ay sonra görmek için spor ve diyetin birleştirilmesi gerekir. Yağ yakan yiyecekleri tüketmek, göbek yağını eritmek için en uygun seçenektir.

İşte göbek yağarını yakan 13 besin.

Greyfurt

Araştırmalar, yemekten evvel yarım greyfurt yemenin yalnızca altı hafta içinde bel etrafını 2,5 cm’ye kadar azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Kinoa

Kinoa tam bir bitkisel protein kaynağıdır. Kas geliştirme ve yağ kaybı için gerekli tüm amino asitleri içerir. Araştırmalar, yüksek ölçüde kaliteli bitkisel protein tüketen şahısların metabolik sendroma (hiperkolesterolemi, hiperglisemi ve obezitenin bir kombinasyonu) karşı çok daha az hassas olduklarını gösteriyor.

Badem

Badem kusursuz bir E vitamini kaynağıdır. E vitamini, güçlü bir antioksidandır ve göbek yağının oluşturduğu iltihaplanmaya karşı savaşr. Bademler tıpkı vakitte bedenin göbek yağından kurtulmasına yardımcı olan tekli doymamış yağlar ve lif bakımından da zengindir.

Bitter çikolata

Araştırmalar çikolatanın, iltihaplanma ile ilişkili genleri etkisiz hale getiren ve bedeni yağ yakmaya teşvik eden bir yağ asidi de dahil olmak üzere bağırsak için sağlıklı polifenol bileşiklerinin üretimini sağlayabileceğini gösteriyor. Fakat uzmanlar, en az yüzde 70 kakao içeren bitter çikolata tüketimini öneriyor.

Limon suyu

Su, diyetin bir modülü olarak gereklidir ve suya limon ekleyerek yağ kaybını daha da artırabilirsiniz. Limonda bulunan bir antioksidan olan D-limonen, özellikel obezite durumunda metabolik bozukluklar üzerinde terapötik tesirlere sahiptir.

Hardal

Araştırmalar, bir çay kaşığı hardal tüketmenin yemeyi bitirdikten sonra metabolizmayı yüzde 25’e kadar hızlandırabileceğini gösteriyor. Lakin hieprtansiyon üzere durumlarda tüketilmesi tavsiye edilmiyor.

Beyaz çay

Beyaz çay, beden yağını çeşitli formlarda yakmaya yardımcı olur. Araştırmalara nazaran, beyaz çay yağın parçalanmasını (lipoliz) uyarırken aynı anda yağ hücrelerinin oluşumunu (adipogenez) da bloke eder. Öbür çaylar üzere hücrelerden yağ salınımını tetikleyen ve karaciğerin yağları güce çevirme yeteneğini hızlandıran uygun bir antioksidan kaynağıdır.

Siyah pirinç

Siyah pirinç epeyce az tüketiliyor. Fakat araştırmalara nazaran siyah pirinç antioksidanlarla dolu olan yaban mersinden daha fazla antioksidan içeriyor. Antioksidanlar iltihabı azaltmaya yardımcı olur, bu da bedende daha az yağ depolanması manasına gelir.

Kırmızı biber

Araştırmalara nazaran, acı biberde bulunan bileşiklerden biri olan kapsaisin isimli bir hususun günlük tüketimi, karın bölgesindeki yağ kaybını hızlandırıyor. Bu bileşik, bedenin yiyecekleri güce dönüştürme yeteneğini artırır. Ayrıyeten acı biber uygun bir iştah kesicidir.

Yulaf kepeği

Daha süratli kilo vermek için güne yulaf kepeği ile başlayabilirsiniz. 100 gramlık bir porsiyon, 250 kaloriden daha az kalori verirken, 18 gram lif ve 20 gram protein sağlar. Gerçek bir zayıflama besinidir.

Kiraz

Antioksidan bakımından varlıklı olan kirazların sistemli tüketimi, göbek yağını yüzde 9 oranında azaltabilir. Bu, 12 haftalık bir çalışmanın ortaya koyduğu sonuçtur.

Kahve

Araştırmalara nazaran, kafeinli kahve içenlerin metabolizma suratı, kafeinsiz içenlere nazaran ortalama yüzde 16 daha yüksektir. Bu durum yağ yakımını artırırken tıpkı vakitte beyni uyararak kişinin daha uyanık olmasını sağlar.

Elma

Meyveler ortasında en düzgün lif kaynaklarından biri olan elmalar, göbek yağlarıyla savaşmak için kusursuz besinlerdir. Çalışmalara nazaran, nizamlı olarak elmalardaki üzere çözünür lif tüketimi göbek yağını azaltmaktadır.

Related Posts

‘Helikobakter’ tedavi edilmezse mide kanserine yol açabiliyor

Büyük Anadolu Hastaneleri İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Tunç, tedavi edilmediği takdirde mide kanserine yol açabilen helikobakter bakterisi …

Prof. Dr. İlhan: Corona hadiselerinde artışın iki nedeni var

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Covid-19’da olay sayılarının artmasında iki faktörün etken …

Irak’ta maymun çiçeği virüsü tedbiri: Kimi kentlere maymun getirilmesi yasaklandı

Irak, maymun çiçeği virüsü nedeniyle alarma geçti. Virüsün yayılmasını önlemek maksadıyla Zikar ve Musul kentlerine maymun getirilmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.