Hande Fırat, “artık susmak yok” dedi, FETÖ palavrasına dokümanlarla karşılık verdi

“Yalancıdan daha çok acıdıklarım kutuplaşa kutuplaşa nefret ede ede yalnızca ‘Erdoğan gitsin’ kiniyle hareket edenler, bir terör örgütünün palavrasına inananlar…  Palavraları pişirip pişirip servis edenlerle o servisin üzerine atlayanlara karşılık vereceğim. Artık susmak yok, yeter!”

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesi hakkında ortaya atılan savlara reaksiyon gösterdi. Fırat, bugünkü yazısında FETÖ tarafından 6 yıl evvel ortaya atılan palavranın yine gündeme geldiğini söyledi. Hande Fırat’ın, “FETÖ’nün altı yıl evvelki palavrası, FETÖ’cüleri unutanlar ve palavralara inananlar” başlıklı yazısı şöyle:

Yalandan da yalancıdan da nefret ederim…

Son 48 saattir olanlara hem gülüyorum hem de acıyorum. Yalancıdan daha çok acıdıklarım; kutuplaşa kutuplaşa, nefret ede ede, yalnızca Erdoğan gitsin kiniyle hareket edenler, bir terör örgütünün palavrasına inananlar. Yıllardır nasıl devlete sızdıklarını, nasıl sinsice hareket ettiklerini, gayelerini artık ezberlemiş olmanız lazım. Yazmaya gerek yok. Fakat palavraları pişirip pişirip servis edenlerle, o servisin üzerine atlayıp bu ülkeye en büyük ziyanı verenlere cevap vereceğim. Sustuğumuz kadar insansınız ancak artık susmak yok. Biz sustukça siz zıvanadan çıkıyorsunuz. Ülkemize, vatanımıza, geleceğimize, bugünümüze en büyük ziyanı veriyorsunuz. O yüzden yeter!

ALTI YIL EVVELKİ YALAN

Ben şahsen yaşadım, Sevgili Nedim Şener tüm detayları yazdı. Bundan altı yıl evvel 4 Kasım 2016’da periyodun CHP Milletvekili Aytun Çıray ile bir gazeteciye “denizbayrak83” isimli bir e-posta üzerinden bir geçersiz evrak gönderildi. O düzmece doküman klasik FETÖ başıyla hazırlanmış, sepete her amaç konulmuştu. Adil Öksüz’ün “Timsah” kod isimli MİT işçisi olduğundan, darbe teşebbüsünü Hulusi Akar’ın kurguladığından benimle MİT Basın Danışmanı Nuh Yılmaz’ın bir gün evvel hiç gitmeyeceğim bir lokasyonda bir lokantada buluşup Facetime görüşmesini organize ettiğimize, hatta kıyafetime bile karar verdiğimize kadar bir sürü saçmalık yazıyordu. Bu palavranın o gün üstüne atlayanlar, sıfır teknoloji bilgileri ile işi; Cumhurbaşkanı Erdoğan’la canlı yayında yaptığım görüşme sırasında Nuh Yılmaz’ın beni aramasından yola çıkarak: “Nuh Yılmaz’ın telefonu ile bağlandı” saçmalığına kadar götürdüler.

TAKİPSİZLİK KARARI

Belge, Aytun Çıray tarafından savcılığa verildi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açtı, evrakın uydurma olduğuna, evrakın tarih ve imzaların öteki dökümanlardan kopyala yapıştır tekniğiyle oluşturulduğuna hükmederek, takipsizlik kararı verdi. Devrin Başbakanı Binali Yıldırım ile de CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile de o günlerde görüştüm. Kılıçdaroğlu, “içeriğin palavra olduğunu, Aytun Çıray’a da gerekli ikazları yaptığını” söyledi. İlerleyen günlerde o palavraya inandığı için kırıldığım Aytun Çıray benimle barışmak için kimleri ortaya soktuğunu ya da özür çiçeği gönderdiğini açıklamak ister mi?

 • 1- Nuh Yılmaz devrin MİT Basın Danışmanı idi. Darbeden bir gün evvel kendisiyle görüşmedim. Bu durum pek kolay bir biçimde telefon sinyallerinden (HTS kayıtları) anlaşılabilir. Haydi çıkarın kayıtları!
 • 2- Gazeteci, her kurumun basın danışmanıyla görüşür. Bilhassa darbe gecesi kaçmak ya da saklanmak yerine işe giden ben; doğal olarak tüm basın danışmanlarını, tüm politikleri, tüm kurumların yetkililerini gece uzunluğu aradım.
 • 3- Konuttaki kıyafetlerimle fırladım ofise… Jetler uçarken; grup elbise giyip makyaj yapmak da aklıma gelmedi.
 • 4- Cumhurbaşkanı’nın Özel Kalem Müdürü Büyükelçi Hasan Doğan’ı da gece uzunluğu daima aradım. Diğerleri da arasalardı… Toplumsal medyada, “Erdoğan öldü, kaçtı” saçmalıkları yayılınca ve kapıda yaptığı açıklamayı göremeyince de “Bana bağlanın” dedim.

YAYIN, DÜĞÜN, FATURALAR VE KOMEDİ

Darbe teşebbüsünden çok sonra Altın Kelebek Ödülleri’nde “Hande, sen bir de yayını yaparsan sana düğün yaparım” diyen eski ve saygıdeğer işverenim Aydın Doğan’a gelelim. FETÖ’cünün dediği üzere Aydın Doğan 70 yaşında. Yeniden FETÖ’cünün tabiriyle ağzından kaçırdığı “doğru” değildi. Yalnızca yaptığı konuşmaların tarihlerini karıştırmıştı. Aydın Doğan’ı orada bozmak da bana yakışmaz, kendisine saygısızlık olurdu.

 • 5- 15 Temmuz yayınından kimsenin haberi yoktu. Ne Aydın Doğan ile ne de devrin Genel Yayın Direktörü ile konuşacak vaktim ya da fırsatım oldu. Aydın Doğan, Mehmet Ali Yalçındağ, Ferhat Boratav, Erdoğan Aktaş konuşabilirler. Asıl o gece İstanbul rejide oturan Sema Bingöl anlatsın. Benim bağırmam, el sallamam, dönün bana demem üzerine; beni yıllardır tanıdığı için kendisi inisiyatif kullanıp yayına beni aldı.
 • 6- O gece darbe bildirisinin kim tarafından yayına verildiği, biz “Vermeyin” deyince nerede, ne hengameler çıktığını ise tarihin karanlıklarına bırakıyorum. Benim karanlıklarla işim olmaz.   

 • 7- Aydın Doğan dahil kimsenin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığımız kontaktan haberi yoktu. Saniyeler içinde gelişen bir olaydı. Ben, Hasan Doğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ankara’da açık ofiste benimle çalışan arkadaşlarım o birkaç saniyeyi bir arada yaşadık.
 • 8- O yayından ve darbe gecesinden bir ay sonra İstanbul’da Aydın Doğan ile sohbet ederken: “Hande, artık bir de gerçek manada yayına alırsan düğünün benden” dedi.
 • 9- Tanışıp evlenmeye karar verdiğim eşim ise aslında bu türlü bir teklifi asla kabul etmezdi, etmedi de… Faturalar bilginize sunulmuştur.

YALANLARA İNANMAK

İşin üzücü tarafı; sormadan, okumadan, dinlemeden hâlâ bu örgütün palavralarına inanmaktır. Bu ülke o örgüt yüzünden neler yaşadı, kimler hayatlarını boş yere kaybettiler, kimler boş yere mahpuslara atıldı, kimlere kumpas kuruldu unuttunuz mu? Hepsinden öte bu ülkeye, ülkemize kumpas kuruldu. Durduk yere, seçimlere giderken, palavraları ısıtıp ısıtıp tekrar gündeme getirmek bu ülkeyi sevmemektir. Üstelik darbesever ve darbe çığırtkanı toplumsal medya bildirileri olanların bunları gündeme getirmesi yalnızca zavallılıktır. Tüm saçma kutuplaşmaları bir kenara bırakarak, tüm fikir ayrılıklarına karşın, bu ülkeyi sevenler o sevgi etrafında birleşmelidirler.

KAYNAK: HÜRRİYET

Related Posts

Rus ordusunda lojistikten sorumlu bakan yardımcısı vazifeden alındı

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bulgakov’un öteki bir vazifeye atanması nedeniyle Rusya Savunma Bakan Yardımcılığı …

Mergim Berisha’dan hazırlık maçında 4 gol!

Fenerbahçe ‘nin 2021/22 dönemi başında Salzburg’dan 5 milyon Euro karşılığında renklerine bağladığı Mergim Berisha, hem geçen sezonki etkisiz …

Danel Sinani’den itiraf! ‘Fark atabilecek bir Türkiye bekliyorduk’

A Milli Futbol Takımı, UEFA Uluslar Ligi’nin 5’inci haftasında Lüksemburg’u konuk etti. Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’ndaki mücadele 3-3’lük …

Polisin ceza yazdığı taksici: ‘Emekli memurum, meslektaşa yardımcı olmadı’

“MESLEKTAŞA YARDIMCI OLMADI, AFERİN UYGUN VAZİFE YAPIYOR” Polis takımlarının durdurduğu bir taksiciye emniyet kemeri takmadığı için ceza …

ABD’den Türkiye’ye arabuluculuk teşekkürü

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna ve Rusya ortasında savaş esiri takasındaki arabuluculuğu için Türkiye’ye teşekkür etti …

Galatasaray’ın transferleri dünya basınında!

Türkiye’de 8 Eylül’de sona eren birinci transfer ve tescil periyodunda birçok yıldız oyuncuyu takımına katan Galatasaray, yaptığı transferlerle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.