‘Helikobakter’ tedavi edilmezse mide kanserine yol açabiliyor

Büyük Anadolu Hastaneleri İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Tunç, tedavi edilmediği takdirde mide kanserine yol açabilen helikobakter bakterisi hakkında bilgiler vererek ihtarlarda bulundu.

Dr. Tunç, “Helikobakter öncelikle bir mikroptur, bakteridir. Mide bağırsak sistemine ve daha çok midede yaşayan ve uzun müddet yaşadığı vakit kronik rahatsızlıklara neden olabilen bir bakteridir.

HELİKOBAKTER BELİRTİSİ

Helikobakter birçok beşerde belirtisizdir, mide de yaşamaktadır ancak hiç sıhhat sorunu oluşturmayabilir ancak kimi insanlarda ağız kokusu yapabilir, kimi insanlarda gastrit belirtisi çıkabilir. Midede, yanma, ekşime, hazımsızlık üzere belirtilerle de çıkabilir. Daha ilerleyen basamaklarda ise mide ülserine neden olabilir.

Mide ülseri ile ilgili karın ağrısı, bulantı, kusma üzere şikayetlere neden olabilir. Eğer ki helikobakter büsbütün tedavi edilmezse mide kanserine yol açabilmektedir.

TANI YÖNTEMLERİ

Helikobakter tanısı dışkıda ve kanda helikobakterin antijenini ve antikorunu ölçebilmekteyiz bu kolay sistemlerdir. Öbür bir formül olarak endoskopik metot ile mideden kesim alarak direk helikobakter mikrobunun varlığının tespit etmektir. Bu en garanti yoldur. Öbür bir prosedür ise ürenefes testidir, bunlarla helikobakterin teşhisi çarçabuk konulabilir. Helikobakter tedavisi biraz zahmetlidir, uzun dönemlerde tedavi gerektirir.

TEDAVİ

Genelde antibiyotik direnci vardır. Helikobaktere bazen ikili antibiyotikle bazen üçlü antibiyotikle iki hafta üç hafta bir ay bazen daha uzun mühlet kullanmak gerekebilir. Helikobakter vakitle nüksedebilir. Aile içerisinde birden fazla bireyde olabilir bazen birtakım bireylerde hiç belirti olmaz, kimi şahıslarda az evvelki saydığım belirtiler de çıkabilir. Bu manada üstte saydığımız belirtilerden bir ya da birden fazla şikayeti olanlar kesinlikle bir uzman doktora başvurmaları gerekmektedir” diye konuştu.

Related Posts

Göbek yağlarını yakan 13 besin

Karın bölgesindeki yağlar sıhhate çok ziyanlıdır. Karın bölgesindeki yağlanma kalp ve damar hastalıklarına ve şeker hastalığına neden olur. Göbek …

Prof. Dr. İlhan: Corona hadiselerinde artışın iki nedeni var

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Covid-19’da olay sayılarının artmasında iki faktörün etken …

Irak’ta maymun çiçeği virüsü tedbiri: Kimi kentlere maymun getirilmesi yasaklandı

Irak, maymun çiçeği virüsü nedeniyle alarma geçti. Virüsün yayılmasını önlemek maksadıyla Zikar ve Musul kentlerine maymun getirilmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.