Hendek faciasında hayatlarını kaybedenler anıldı

Sakarya Hendek’te iki yıl evvel meydana gelen havai fişek faciasının yıl dönümünde hayatlarını kaybedenler anıldı. Mağdur ailelerle birlikte açıklama yapan CHP’li Engin Özkoç, “Buradaki acıyı, çaresizliği tanım etmek mümkün değil. Bir daha bu türlü canlar yanmasın diye Türkiye’ye adalet gelene kadar uğraş edeceğiz.” dedi.

Sakarya’nın Hendek ilçesinde Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda iki yıl evvel meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler facianın yıl dönümünde fabrika önünde anıldı.

“TÜRKİYE’YE ADALET GELENE KADAR ÇABA EDECEĞİZ”

“Hendek için adalet” yazılı pankart açan mağdurlarla birlikte açıklama yapan CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç,  mağdur ailelerin sonuna kadar yanlarında olmaya devam edeceklerini belirterek şöyle konuştu:

“Onlar çalışmak istiyorlardı, çoluğuna çocuğuna bakmak istiyorlardı. Buradaki şartları tekraren yetkililere bildirdikleri halde hiç kimse, hiçbir şey yapmadı. Katiller dışarıda elini kolunu sallayarak dolaşabiliyorlar. Katil yalnızca fabrika sahibi değil, denetçiler de, sessiz kalanlar da, onlar da bu davada katilliğe ortaklar. Hiç kimse sesini çıkartmadı.

O beşerler öldüler, gittiler neden? Zira çalışmak zorundaydılar. O insanların anısına, yanımda duran beşerler burada yalnızca kendi acıları için değil, diğer acılar yaşanmasın diye adalet çabası veriyorlar. Her hangi bir siyasi gayret vermiyorlar. Onlar yalnızca kendi canlarının tarafı.

Can Atalay kimi öldürdü? Can Atalay kimin ölmesine göz yumdu? Can Atalay nerede yanılgı yaptı? Günahsızları ve mağdurları koruduğu için mi cezaevinde? Pekala hakikaten burada yanılgı yapanlar neden kâfi cezayı almadı? Can Atalay üzere beşerler derhal mahkemeye verilip, tutuklanabiliyorlar.

Yanımda bulunan mağdur baba, derhal o bireyler tarafından mahkemeye müracaat edip sindirilmeye çalışılabiliyor. Fakat devlet düzeneği tamda bu türlü vakitlerde, yani kendi insanından yana olması gerekiyor.

Mağdurdan yana olması gerekiyor. O yüzden buradaki acıyı, çaresizliği tanım etmek mümkün değil. Onların davasını sonuna kadar destekleyeceğiz.  Bir daha bu türlü canlar yanmasın diye Türkiye’ye  adalet gelene kadar gayret edeceğiz.”

NE OLMUŞTU?

Hendek’te Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nın farklı ünitelerinde 3 Temmuz 2020’de patlamalar meydana gelmiş, 7 kişi hayatını kaybederken 127 kişi de yaralanmıştı. Ortalarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 2’si tutuklu 7 sanık, 6 yıl 8 ay ile 16 yıl 3 ay ortasında mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Related Posts

Rus ordusunda lojistikten sorumlu bakan yardımcısı vazifeden alındı

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bulgakov’un öteki bir vazifeye atanması nedeniyle Rusya Savunma Bakan Yardımcılığı …

Mergim Berisha’dan hazırlık maçında 4 gol!

Fenerbahçe ‘nin 2021/22 dönemi başında Salzburg’dan 5 milyon Euro karşılığında renklerine bağladığı Mergim Berisha, hem geçen sezonki etkisiz …

Danel Sinani’den itiraf! ‘Fark atabilecek bir Türkiye bekliyorduk’

A Milli Futbol Takımı, UEFA Uluslar Ligi’nin 5’inci haftasında Lüksemburg’u konuk etti. Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’ndaki mücadele 3-3’lük …

Polisin ceza yazdığı taksici: ‘Emekli memurum, meslektaşa yardımcı olmadı’

“MESLEKTAŞA YARDIMCI OLMADI, AFERİN UYGUN VAZİFE YAPIYOR” Polis takımlarının durdurduğu bir taksiciye emniyet kemeri takmadığı için ceza …

ABD’den Türkiye’ye arabuluculuk teşekkürü

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna ve Rusya ortasında savaş esiri takasındaki arabuluculuğu için Türkiye’ye teşekkür etti …

Galatasaray’ın transferleri dünya basınında!

Türkiye’de 8 Eylül’de sona eren birinci transfer ve tescil periyodunda birçok yıldız oyuncuyu takımına katan Galatasaray, yaptığı transferlerle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.