Kurban Bayramı doluluk oranları yüzde 90’ın üzerine çıkacak

Ülkemizde bayramlar gelenekler doğrultusunda coşku ile kutlanmaya devam ederken tıpkı vakitte tatil için de bir fırsat olarak algılanıyor. Dört gün sürecek Kurban Bayramı’nın yönetim müsaadeyle 9 güne çıkarıldığı bu yıl, iç turizmin de canlandı.

Bayramı meskenlerinden uzakta geçirmek isteyenler, bütçelerine uygun tatil alanlarına yöneldi.

Antalya’da doluluk oranı yüzde 90

Antalya’da Kurban Bayramı tatilinde tüm tesislerdeki doluluk oranlarının yüzde 90’ın üzerinde olması bekleniyor.

Deniz, kum, güneşin yanı sıra tarihi, doğal hoşlukları, sağlıklı ve inançlı turizm hizmetiyle dünyanın değerli turizm destinasyonları ortasında yer alan Antalya, farklı ülkelerden gelen konuklara de mesken sahipliği yapıyor.

Antalya’ya, yıl başından bugüne 4,5 milyondan fazla turist geldi

Ocak ayından bu yana 4,5 milyonun üzerinde yabancı turistin ağırlandığı Antalya’da, bayram tatili hasebiyle yapılan rezervasyonlara nazaran birtakım tesislerdeki doluluk oranları yüzde 100’e ulaştı.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Lideri Ülkay Atmaca, okulların tatil olması, Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olarak ilan edilmesi ve dönemin yüksek periyot olmasının, hareketliği en üst düzeye taşıyacağını söyledi.
Bayram tatili için iç pazardan ağır talep aldıklarını vurgulayan Atmaca, “Bayramda her yer dolacak. Yer bulmakta zorlananlar olacak. Bilhassa sanatçı olan tesislerde yer kalmadı. 2019’dan sonra en uygun dönem olacak.” diye konuştu.

“Rezervasyonlarınızı çabucak yaptırın”

Atmaca, yabancı turist sayılarının da düzgün düzeylerde olduğunu anlatarak, bayram tatilinin yüksek döneme denk gelmesinin kesime olumlu yansıdığını tabir etti.

Tatile çıkacakların rezervasyon için çabuk etmelerini isteyen Atmaca, “Tüm oteller zati yüksek dolulukla çalışıyor. Bayramla birlikte çok daha hareketli geçecek. Onun için rezervasyonlarınızı çabucak yaptırın.” dedi.

“Rus konukların sayısında önemli artış var”

Atmaca, son günlerde Rusya pazarında da hareketlilik yaşandığına dikkati çekerek, uçak sayılarına paralel olarak Rus konukların sayısında da önemli artışlar olduğunu belirtti.

“Oda tipleri 500-600 liradan başlıyor”

Ukrayna pazarının biraz sakin olduğunu lisana getiren Atmaca, “Her bütçeye uygun tatil seçeneği var. Turizmde eser çeşitliliği çok fazla. 500-600 liradan başlayıp, çok yüksek sayılara satılan oda tipleri var. Bilhassa Antalya Belek ve Kundu tesisler bölgesinde yüksek standartlı odalar mevcut.” tabirlerini kullandı.

Atmaca, dijitalleşmeyle birlikte dolandırıcılık olaylarının da arttığına işaret ederek, tatilcilerden emin oldukları seyahat acentelerinden rezervasyon yaptırmalarını istedi.

“Yoğun rezervasyon alıyoruz”

Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelin Genel Müdürü Ali Kızıldağ ise turizmci ve otelcilerin arayıp bulamadığı bir bayram olacağını söyledi.

“Bayram tatilinde doluluk oranları yüzde 90’ın üzerine çıkacak”

AA’nın haberine nazaran, iç pazarın, 9 günlük tatilde hem kurbanını kesip, aile ziyareti hem de tatil yapabileceğini aktaran Kızıldağ, şunları kaydetti:

“Kurban Bayramı turizmciler için de tatilciler için de bereketli geçecek. Rezervasyonlar bunu gösteriyor. Tatil ilan edildiğinden bu yana ağır rezervasyonlar alıyoruz. ‘Aile ziyaretine mi gitsem tatile mi çıksam’ diye kararsız kalan tatilciler de karar verdi. Rezervasyonlar konaklamaya yansıyacak. Turistik merkezlerdeki tüm tesislerde bayram tatilinde doluluk oranları yüzde 90’ın üzerine çıkacak. Rezervasyon yapmayarak sona kalanlar da kendi araçlarıyla geldikleri otellerin kapısını çalarak boş kalan odaları dolduracaktır.”

Related Posts

Egeli hububatçılardan 8 ayda 687 milyon dolarlık ihracat

Birliğin İdare Şurası Lideri Muhammet Öztürk, 2022 yılının birinci ayından itibaren kesimin istikrarlı bir muvaffakiyet gösterdiğini belirtti …

Arzum, ABD’de şirket kuruyor

Arzum Elektrikli Ev Aletleri, ABD’de yüzde 100 bağlı ortaklığı olacak şekilde kurulması planlanan şirket için fizibilite çalışmalarına başladı …

Toplumsal konut müracaatında sınırlamalar kalkıyor

Toplu Konut Yönetimi Başkanlığınca (TOKİ) inşa edilecek “İlk Meskenim, Birinci İş Yerim” toplumsal konut projesine müracaatlar, 14 Eylül’de gece …

THY’den çalışanlarına ikramiye müjdesi!

Havacılık bölümünü derinden etkileyen salgının tesirlerinin kısmen devam etmesine karşın bu yılın birinci altı ayında elde ettiği 11 milyar 375 …

Dev konut projesinde tarihi gün! Gözler saat 14.00’te: İşte başvuru şartları

Kiralardaki ve ev fiyatlarındaki artışın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği …

‘Enflasyon neden, faiz sonuç’ dedi: Kanada Merkez Bankası faiz oranını 14 yılın zirvesine çıkardı

Kanada Merkez Bankası, gecelik faiz oranında beklentiler dahilinde 75 baz puanlık artışa gitti. Bankadan yapılan açıklamada, parasal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.