Lider Erdoğan ‘Man adası’ davasını kazandı! Kılıçdaroğlu 100 bin TL ödeyecek

SON DAKİKA HABERİ: CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Man Adası palavrası tescillendi.

İstanbul Anadolu 15 Asliye hukuk mahkemesi, Kılıçdaroğlu’nun Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve ailesine 100 bin TL tazminat ödemesini hükmetti.

DAVA SONUÇLANDI

Lider Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının, 17 Ağustos 2020’de bir gazeteye verdiği röportajında kişilik haklarına akında bulunduğu gerekçesiyle CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine açtığı 2 milyon liralık tazminat davası karara bağlandı.

Anadolu 15. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşmaya, davacı Cumhurbaşkanı Erdoğan ismine avukat Ferah Yıldız, Melike Işık Bak ile davalı Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik katıldı.

Hakim, Kılıçdaroğlu’nun avukatı Çelik’in celse ortasında dilekçe vererek reddi hakim talebinde bulunduğunu tutanağa geçirdi.

Kelam verilen davacılar vekili Ferah Yıldız, kelamlı yargılamaya geçilmesi gerektiğini ve davalı vekilinin yazılı beyanlarını kabul etmediklerini söyledi.

Avukat Çelik ise reddi hakim talebi ve beyan dilekçelerini tekrar ettiklerini, duruşma yargıcının objektif davranmadığını belirtti.

Orta kararını açıklayan mahkeme, reddi hakim talebini, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun (HMK) 36. hususunda sayılan sebeplerden olmadığı, kanunun 41-b unsuru uyarınca inandırıcı kanıt ve emareler sunulmadığı gerekçesiyle reddetti.

Avukat Yıldız, belgeye sundukları kanıtlar ve “Man Adası” davası özelinde açtıkları öbür mahallî mahkeme kararları dikkate alınarak davanın kabulüne karar verilmesini istedi.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Çelik ise yargıçla ilgili yasal haklarını sonuna kadar kullanmak ve beyanlarını hazırlamak için mühlet talep etti.

Hakim, bir evvelki celse kelamlı yargılama kademesine geçilerek taraflara yoluna uygun bildirim yapıldığını belirterek, müddet talebini reddetti.

Avukat Celal Çelik, Kılıçdaroğlu’nun dava konusu edilen eleştirel değerlendirmelerdeki tüm olguların ispatlandığını, rastgele bir formda hakaret kapsamlı bir kelam ve yakıştırmada bulunulmadığını öne sürdü.

Davanın kısmen kabulüne karar veren mahkeme, Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 50 bin lira, Ahmet Burak Erdoğan, Necmeddin Bilal Erdoğan, Esra Albayrak, Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Mustafa Erdoğan’a 10’er bin lira manevi tazminatın 17 Ağustos 2020’den itibaren işleyecek yasal faiziyle ödemesine hükmetti.

DAVA DİLEKÇESİNDEN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kardeşi Mustafa Erdoğan ile çocukları Ahmet Burak Erdoğan, Necmeddin Bilal Erdoğan, Esra Albayrak ve Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın avukatlarınca İstanbul Anadolu Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesine sunulan dilekçede, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir gazeteye verdiği röportajında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınları hakkında söylediği sözlerle manipülasyon oluşturmak istediği belirtilmişti.

Dilekçede, Kılıçdaroğlu’nun her seferinde haksız çıktığı vurgulanarak, “Müvekkili, çocuklarını ve kardeşlerini amaç alan ve siyasi kimliği dahi olmayan aile bireylerini bu iftiranın içine çekmekte bir beis görmemiştir. Açıktır ki, ispat edemedikleri ve etmelerinin mümkün olmadığı ne olduğu belirli olmayan kağıtlar açık iftira ve hakaret aksiyonu savcılık ve lokal mahkeme kararları ile sabittir.” sözleri kullanılmıştı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınları ve akrabalarının “Man Adası”nda bulunan “Bellway Limited” şirketinin yurt dışındaki hesabına yahut yurt dışındaki öteki bir hesaba para gönderdiklerine dair rastgele bir dekont yahut evrakın davalı tarafından, hususa ait açılan hiçbir dava evrakına sunulmadığı kaydedilmişti.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun gazeteye verdiği röportajın nüshasının da yer aldığı dilekçede, Cumhurbaşkanı Erdoğan ismine 1 milyon lira, Ahmet Burak Erdoğan, Necmeddin Bilal Erdoğan, Esra Albayrak, Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Mustafa Erdoğan ismine da 200’er bin lira manevi tazminata hükmedilmesi talep edilmişti..

Kılıçdaroğlu’nun palavra siyaseti:

Related Posts

Rus ordusunda lojistikten sorumlu bakan yardımcısı vazifeden alındı

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bulgakov’un öteki bir vazifeye atanması nedeniyle Rusya Savunma Bakan Yardımcılığı …

Mergim Berisha’dan hazırlık maçında 4 gol!

Fenerbahçe ‘nin 2021/22 dönemi başında Salzburg’dan 5 milyon Euro karşılığında renklerine bağladığı Mergim Berisha, hem geçen sezonki etkisiz …

Danel Sinani’den itiraf! ‘Fark atabilecek bir Türkiye bekliyorduk’

A Milli Futbol Takımı, UEFA Uluslar Ligi’nin 5’inci haftasında Lüksemburg’u konuk etti. Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’ndaki mücadele 3-3’lük …

Polisin ceza yazdığı taksici: ‘Emekli memurum, meslektaşa yardımcı olmadı’

“MESLEKTAŞA YARDIMCI OLMADI, AFERİN UYGUN VAZİFE YAPIYOR” Polis takımlarının durdurduğu bir taksiciye emniyet kemeri takmadığı için ceza …

ABD’den Türkiye’ye arabuluculuk teşekkürü

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna ve Rusya ortasında savaş esiri takasındaki arabuluculuğu için Türkiye’ye teşekkür etti …

Galatasaray’ın transferleri dünya basınında!

Türkiye’de 8 Eylül’de sona eren birinci transfer ve tescil periyodunda birçok yıldız oyuncuyu takımına katan Galatasaray, yaptığı transferlerle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.