Otobüs biletlerinde kredi kartına taksitli satış devri: Gidiş var, dönüş yok

Otobüs bileti meblağları vatandaşın ulaşamayacağı düzeylere çıkınca, son 10 gündür kredi kartına 2 taksitle bilet satılmaya başlandı. Lakin evvelce 6 ay sonrasına satış yapan firmalar, artık ‘akaryakıta yeni bir artırım gelir de ziyan ederiz’ kaygısıyla bir hafta sonraya bile dönüş bileti satmıyor.

Son bir yılda akaryakıt fiyatlarının dörde katlanması, otobüsle seyahatlerde evvelki yıllarda görülmemiş iki yeni duruma yol açtı.

Bunların birincisi, bayram tatili için gidiş bileti bulabilen vatandaşın, dönüş bileti bulamaması…

Firmalar, akaryakıta yeni bir artırım gelir dehşetiyle ziyan etmemek için dönüş biletlerini satmamaya başladı.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Lideri Birol Özcan, “Gidişler açık, dönüşler kapalı. Gidişlerin de hepsi açık değil. Firmalar önünü göremedikleri için dönüş biletlerini satışını açmadılar” dedi.

‘İLK KERE YAŞANIYOR’

“Geçen yıllarda bu türlü bir durum yoktu. 3 aylık, 6 aylık biletler satılırdı” diyen Özcan, bir öbür yeni uygulamanın da son 10 gündür birtakım otobüs firmalarının kredi kartına 2 ay taksitle bilet satmaya başlaması olduğunu anlattı.

Özcan, “Bir firma mesela, bankayla anlaşmış. O firmadan bilet alınca fiyatın yarısını bu ay, yarısını başka ay ödüyor vatandaş. Tek çekim değil yani. Bu birinci sefer yaşanıyor. Bakalım daha neler göreceğiz” diye konuştu.

GÜNLÜK SEFER SAYISI 2 BİN 200’DEN 1.350’YE DÜŞTÜ

Geçen yıl bu periyotta 7 lira olan akaryakıt, bu yılın tıpkı periyodu 30 liraya çıkınca otobüs biletleri de uçak biletleriyle yarışır hale gelmişti.

Bir otobüs biletinin artık 300 liradan başlayıp 700 TL’yi aşar hale geldiğini, bu fiyatlara yolcu bulamadıklarını söyleyen Özcan, sefer sayılarındaki önemli düşüşü şöyle anlattı:

“Okullar 17 Haziran’da kapandı. Olağanda okulların tatil olduğu gün İstanbul Otogar’ından 2 bin-2 bin 200 otobüs sefere çıkardı. Lakin bu sene 1350 otobüs çıkabildi. Günlük en az 650 sefer eksiğimiz var.

Bayramda ise İstanbul Otogar’ından günlük 2 bin 600-2 bin 800 aralığında sefer düzenlenirken bu yıl bu sayının 1800’ü bulamayacağını düşünüyoruz.”

‘İNSANLAR MEMKELETİNE EL ÖPMEYE GİDEMİYOR’

Kendi araçlarıyla seyahat eden vatandaşların akaryakıt, köprü, otoyol ve bakım masraflarından kaçınmak maksadıyla otobüs seyahatlerine yöneldiğini, sırf bu durumun satışlarda bir nebze hareketlilik sağladığını kaydeden Özcan, şöyle devam ett:

“Genele bakıldığında ise yolcu sayılarımızda önemli düşüşler var. Dört kişilik bir aile kişi başı 500 TL’den bilet alıp da memleketine gitse yalnızca 4 bin TL biletler tutuyor. Yolda ve gittikleri yerlerde yapacakları harcamalar da var. Beşerler bayramda memleketine el öpmeye de gidemez hale geldi.”

Related Posts

Türkiye’ye yeni yatırım sinyali: Osmanlı’dan bu yana hiç sorun yaşamadık

Katar Büyükelçisi Göksu, 13’üncü Büyükelçiler Konferansı sonrasında İHA Muhabirine Türkiye-Katar bağlantılarını kıymetlendirdi. 13’üncü …

İsrail askerlerinin baskınında 3 Filistinli hayatını kaybetti

İsrail askerlerinin, işgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentinde düzenlediği baskında 3 Filistinliyi öldürdüğü bildirildi. Filistin Sağlık …

Hazine Temmuz’da rekor açık verdi

Bloomberg HT’nin haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı, Temmuz ayına ilişkin nakit gerçekleşmelerini açıkladı. Hazine’nin Temmuz ayında …

WhatsApp’ta yeni dönem! Para cezası geliyor

Dijital çağın adeta olmazsa olmazı olan ve dünya üzerinde 2 milyardan fazla insanın indirdiği WhatsApp zaman zaman bilgi kirliliği, yalan ve …

Global piyasalar yeni haftaya temkinli başladı

Geçen haftanın birinci yarısında açıklanan şirket finansal sonuçları ile dalgalı bir seyir izlenen hisse piyasalarında, çarşamba günü ABD Merkez …

Bakan Varank: Karadeniz’de gazımızı çıkarmakla ilgili çok önemli bir faaliyet var

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Giresun’da düzenlenen TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışı ile ASELSAN İnsansız Su Altı Sistemleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.