Prof. Dr. İlhan: Corona hadiselerinde artışın iki nedeni var

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Covid-19’da olay sayılarının artmasında iki faktörün etken olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığının haftalık Covid-19 bilgilerini açıkladı. Buna nazaran, 27 Haziran-3 Temmuz haftasında 57 bin 113 kişi coronaya yakalandı. Bir hafta içerisinde corona nedeniyle de 25 kişi ömrünü yitirdi. Güzelleşenlerin sayısı ise 30 bin 478 olarak açıklandı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan hadise artışında iki faktörden bahsetmek gerektiğini tabir ederek, şunları söyledi:

SALGIN DEVAM EDİYOR

– Bunlardan bir tanesi virüsün alt varyantı olan Omicron varyantının bulaştırıcılığının fazla olması. Bundan ötürü şu anda olaylar daha fazla olarak karşımızı çıkıyor. Yeniden bir öbür daha değerli faktör ise toplumun virüsün bittiğini düşünmesi. Aslında virüs şu an bitmedi. Salgın devam ediyor. Ülkemizde ve dünyada artık kişisel tedbirlerle pandemi sürecinin yönetilmesi kelam konusu. Burada ferdî tedbirlerin en başında aşı geliyor.

– Risk kümesinde olanların, 65 yaş üstünden olanların aşılarının yaptırılması, aşıları eksikse bu vatandaşlarımızın aşılarını tamamlaması ve riskli yerlerde vatandaşlarımızın maske takmaya devam etmesi gerekiyor. Fakat görüyoruz ki yazın da gelmesiyle birlikte vatandaşlarımız sıklıkla bir ortaya geliyorlar, daha özensiz davranıyorlar, kapalı yerlerde bilhassa maske takılmadığında ve temas da çok yakın olduğunda maalesef olaylarda bir artış kelam konusu oluyor.

BİR MÜDDET DAHA ARTIŞ SÜREBİLİR’

– Hadiselerde bir mühlet daha artış olmasını ya da bir mühlet bu halde gideceğini de düşünebiliriz. Bayramın tesirinin ne kadar olduğunu bayramdan sonraki hafta sonunda ancak görebiliriz; zira bulaştan sonra bir kuluçka müddeti oluyor ve daha sonra fakat bu halde ortaya çıkıyor. Bayramdan sonraki haftanın olay sayısı bizim için belirleyici olacaktır.

– Bayramda seyahate gidecek vatandaşlarımızın da bilhassa 65 yaş üzerindelerse ya da 65 yaş üstü büyüklerin yanına gideceklerse o vatandaşlarımızla daha dikkatli bir biçimde temasta bulunmaları gerekiyor. Kronik rahatsızlığı ve bağışıklığı düşük olan vatandaşlarımız hangi yaşta olursa olsun dikkatli olmalılar.

RİSK VARSA MASKE TAKIN

– Örneğin bayramda kalabalık bir yere gittik. Büyüklerimizin elini öpeceğiz. Şayet bizlerde bir risk ya da kuşku kelam mevzusuysa; burun akıntısı, halsizlik, öksürük ya da ateş varsa o vakit bizim de maske takarak etrafımızı muhafazamız gerekecektir. Bu biçimde bir yaklaşım benimsenirse en az hasarla, en az enfekte kişi sayısı ile süreci atlatabileceğimizi düşünüyorum.

– Salgın devam ediyor; ancak tesiri toplumda çok azaldı, ağır hastalık yapma tesiri şu an çok fazla değil. Ancak halihazırda enfeksiyonun devam ettiğini bilmek ve buna nazaran dikkat etmek en yanlışsız yaklaşım olacaktır.

– Bizim milletimiz bayramlaşmayı ve sarılmayı çok seviyor. Kucaklaşmayı, büyüklerimizin elini öpmeyi çok seviyoruz. Ancak bu süreçte dikkatli olmamız gerekiyor. Bir ortaya gelebiliriz, kucaklaşabiliriz, el sıkışabiliriz; ama dikkatli olmamız gerekiyor.

– Şayet bir risk varsa kendimizde, kendimizi ve etrafımızı muhafazamız ya da kendimizde bir kronik hastalık kelam mevzusuysa daha dikkatli davranarak maske takmamız hakikat bir yaklaşım olacaktır. (DHA)

Related Posts

‘Helikobakter’ tedavi edilmezse mide kanserine yol açabiliyor

Büyük Anadolu Hastaneleri İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Tunç, tedavi edilmediği takdirde mide kanserine yol açabilen helikobakter bakterisi …

Göbek yağlarını yakan 13 besin

Karın bölgesindeki yağlar sıhhate çok ziyanlıdır. Karın bölgesindeki yağlanma kalp ve damar hastalıklarına ve şeker hastalığına neden olur. Göbek …

Irak’ta maymun çiçeği virüsü tedbiri: Kimi kentlere maymun getirilmesi yasaklandı

Irak, maymun çiçeği virüsü nedeniyle alarma geçti. Virüsün yayılmasını önlemek maksadıyla Zikar ve Musul kentlerine maymun getirilmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.