Rusya-Ukrayna savaşı, Almanya’ya dış ticaret açığı yaşattı

Alman iktisadı, Rusya-Ukrayna savaşı ve güç krizinin yanı sıra enflasyon, faiz artışları, salgının iktisat üzerindeki olumsuz tesiri ve arz dar boğazları üzere birçok problemle da karşı karşıya bulunuyor.

Rusya-Ukrayna savaşı, Avrupa ekonomilerini artan güç ve besin fiyatları karşısında sıkıntı durumda bırakırken, Almanya’nın, artık başka ülkelerden satın aldığından daha fazlasını ihraç edememesi dikkati çekiyor.

Tedarik zinciri kesintileri yaşıyor

Avrupa’nın en büyük iktisadına sahip ülke, yükselen enflasyon ve endüstrisini baskılayan tedarik zinciri kesintileri nedeniyle iki Almanya’nın birleşmesinden bu yana birinci aylık ticaret açığını mayısta verdi.

Euro dolara karşı 20 yılın en düşük seviyesinde

Öte yandan, Euro Bölgesi’nde resesyon kaygılarının artması, doğal gaz fiyatlarının yükselmesi ve Rusya-Ukrayna savaşının devam etmesiyle dün euro dolara karşı 20 yılın en düşük düzeyine gerilemişti.

İhracatı düştü ithalatı arttı

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) son açıkladığı datalara nazaran, Almanya’nın ihracatı, yüzde 0,9 artış beklentisine rağmen Avrupa Birliği’nden (AB) gelen zayıf taleple mayısta yüzde 0,5 düşerek yaklaşık 125 milyar euro oldu. İthalat ise yüzde 2,7 artarak yaklaşık 126 milyar euroya yükseldi.

Dış ticaret açığı 1,03 milyar euro oldu

30 yıldır ticaret fazlası veren ülkenin mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış dış ticaret açığı 1,03 milyar euro oldu. Böylelikle Alman iktisadı 1991 yılından beri birinci kere dış ticaret açığı verdi. Nisan 2022’de Almanya’nın dış ticaret fazlası 3,1 milyar avro olarak gerçekleşmişti.

Almanya’nın dış ticaret fazlası Mayıs 2021’de 13,4 milyar euro olarak kayıtlara geçmişti. Mayıs 2021’e nazaran ihracat yüzde 11,7, ithalat faturası da yüzde 27,8 arttı.

İki Almanya’nın birleşmesinden bu yana yaşanan birinci ticaret açığı

Mayısta yıllık bazda Almanya’da ihracat fiyatları yüzde 15,9, ithalat fiyatları da yüzde 30,6 arttı. İki Almanya’nın birleşmesinden bu yana yaşanan birinci ticaret açığı, fiyat değişimlerini ve ülkenin devam eden ihracat zayıflığını yansıtıyor.

Geçen yıl ihracat fazlası 172,5 milyar euro

Almanya’nın 2021 ihracatı, üretimde yaşanan ham husus ıstırabı ve kesintiye uğrayan global tedarik zincirlerine rağmen salgının tesirlerinden kurtularak 1 trilyon 375,6 milyar euro olarak gerçekleşmişti. Ülkenin ithalatı da 1 trilyon 203,1 milyar euro olmuştu. Ülkenin dış ticaret fazlası ise yaklaşık 172 milyar euro düzeyinde gerçekleşerek düşüşünü 5’inci yıla taşımıştı.

Almanya, 2020’de 180 milyar 427 milyon euro, 2019’da 224 milyar euro, 2018’de 228 milyar 720 milyon euro, 2017’de 247 milyar 946 milyon euro, 2016’da 248 milyar 916 milyon euro ve 2015’te 244 milyar 310 milyon euro dış ticaret fazlası verdi.

Enerji maliyetleri yaz aylarında da sürecek

Ticaret açığının yüksek güç maliyetleriyle yaz aylarında da devam etmesi bekleniyor

Rusya-Ukrayna savaşı, Avrupa genelinde güç faturalarını üst çekerek enflasyonu artırırken, petrol ve gaz ithalatına bağımlı ülkelerin ticaret istikrarını de etkiliyor.

Almanya; İtalya, Fransa ve İspanya üzere Avrupa ülkeleriyle birlikte bilhassa Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın akabinde güç ve besin eserleri için daha fazla ödeme yapmak zorunda kalıyor. Almanya’nın ticaret açığının yüksek güç maliyetleri nedeniyle yaz aylarında da devam etmesi bekleniyor.

Rusya ile doğalgaz krizi derinleşirken, Alman iktisadı resesyon riskiyle karşı karşıya

Kuzeyde Baltık Denizi’nden güneyde Adriyatik kıyılarına kadar olan AB ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş sonrası yaşanan gaz arz kriziyle başa çıkmak için çeşitli tedbirler alıyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), uzun müddet sonra bu ay ana faiz oranlarını artırmayı planlıyor. Faiz oranlarının yıl sonuna kadar yüzde 1,75’e yükselmesi beklenirken, Avrupa’da faiz oranlarındaki geri dönüş resesyon riskini artırıyor. Bu durum, Avrupa’yı ekonomik bir uçurumdan geri çekmeye çalışan siyaset yapıcılar için daha büyük bir kahır oluşturuyor.

Related Posts

Egeli hububatçılardan 8 ayda 687 milyon dolarlık ihracat

Birliğin İdare Şurası Lideri Muhammet Öztürk, 2022 yılının birinci ayından itibaren kesimin istikrarlı bir muvaffakiyet gösterdiğini belirtti …

Arzum, ABD’de şirket kuruyor

Arzum Elektrikli Ev Aletleri, ABD’de yüzde 100 bağlı ortaklığı olacak şekilde kurulması planlanan şirket için fizibilite çalışmalarına başladı …

Toplumsal konut müracaatında sınırlamalar kalkıyor

Toplu Konut Yönetimi Başkanlığınca (TOKİ) inşa edilecek “İlk Meskenim, Birinci İş Yerim” toplumsal konut projesine müracaatlar, 14 Eylül’de gece …

THY’den çalışanlarına ikramiye müjdesi!

Havacılık bölümünü derinden etkileyen salgının tesirlerinin kısmen devam etmesine karşın bu yılın birinci altı ayında elde ettiği 11 milyar 375 …

Dev konut projesinde tarihi gün! Gözler saat 14.00’te: İşte başvuru şartları

Kiralardaki ve ev fiyatlarındaki artışın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği …

‘Enflasyon neden, faiz sonuç’ dedi: Kanada Merkez Bankası faiz oranını 14 yılın zirvesine çıkardı

Kanada Merkez Bankası, gecelik faiz oranında beklentiler dahilinde 75 baz puanlık artışa gitti. Bankadan yapılan açıklamada, parasal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.