Şarkılı türkülü balkon konuşmasına yanıt! ‘Mutlaka ama mutlaka kazanacağız!’

Türkiye’de milyonlar cumhurbaşkanı ve milletvekillerini seçmek için sandık başına gitti. Oy sayımı sürecinin sancılı geçtiği bu seçimde YSK’nin verilerine göre sandıkların neredeyse hepsi açıldı. Kesin olmayan sonuçlar cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kaldığını gösteriyor. 

Sonuçların kesin olmadığı ve oy sayımının devam etmesine rağmen AKP’li Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘balkon konuşması’ yapması Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tepkisini topladı. 

SONUÇLAR KESİNLEŞMEDEN ERDOĞAN’DAN ‘BALKON’ KONUŞMASI

AKP Genel Merkezi’nin önünde konuşan Erdoğan ‘açık ara önde olduklarını’ belirterek “Sonucu beklerken, sizlerin buradaki sevgisine mukabele etmek için geleneksel balkon konuşmamızı şimdiden yapalım dedik” ifadelerini kullandı. 

Seçime katılım oranının yüksekliğine de değinen Erdoğan “Dünyada benzeri yok. Tarihimizin en yüksek katılımlı seçimlerinden birini yaşadık. Bu gerçeği, milletimizin tercihini huzur içinde sandığa yansıtmasıyla gösterdik” diye konuştu ve özellikle Şanlıurfa’da öne çıkan ‘toplu oy’ gibi seçim şaibeleri iddialarına rağmen şu ifadeleri kullandı:

SEÇİM ŞAİBELERİNE RAĞMEN: ‘DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK BİR İŞLEYİŞ’

“Kayda değer hiçbir üzüntü verici hadise yaşanmadan bu seçimi tamamladık. Ülkemiz, hem siyasi hak ve özgürlüklerin kullanımı hem seçim sisteminin güvenilirliği bakımından dünyaya örnek olacak bir işleyişe sahiptir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Mayıs’ta yapılan seçimlerin Türkiye siyasi tarihinde ‘ayrı bir öneme’ sahip olduğunu belirterek “14 Mayıs seçimleri, gerek kurulan ittifakların mahiyeti gerek bu ittifaklara verilen gizli-açık desteklerin kaynakları itibarıyla siyasi tarihimizde ayrı bir öneme sahip olmuştur. Bu seçimi yaşayanlar çocuklarına, torunlarına Türkiye’nin nasıl bir siyasi iklimden geçerek Türkiye Yüzyılı’na ulaştığını anlatacak, ülkemizin demokrasi ve kalkınma atılımlarını yarım bırakmamak için milletimizin iradesine nasıl sahip çıktığını anlatacak, milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine halel getirmemek için hangi oyunları bozduğunu anlatacak, milli iradenin gücünün nasıl bir destan yazdığını anlatacak” şeklinde konuştu. 

Şarkı söyleyerek balkona çıkan Erdoğan sözlerini “Türkiye Yüzyılı’nın yükselişinin önüne kimse geçemeyecektir” sözleriyle tamamladı. 

KILIÇDAROĞLU’NDAN SERT TEPKİ: SEÇİM BALKONDA KAZANILMAZ

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin liderleri ise Erdoğan’ın konuşmasının ardından bir basın açıklaması yaptı. Erdoğan’ın ‘balkon konuşmasına’ sert tepki gösteren Kılıçdaroğlu “Seçim balkonda kazanılmaz” dedi. 

“MUTLAKA KAZANACAĞIZ”

Yurttaşlara ‘ikinci tur’ mesaji veren Kılıçdaroğlu “Halkımız emin olsun mutlaka ve mutlaka kazanacağız ve demokrasiyi getireceğiz. Erdoğan bütün iftira ve hakaretlerine rağmen beklediği sonucu alamamıştır. Hiç kimse bir oldubittiye heveslenmesin. Seçim balkonda kazanılmaz. Veriler şu anda akmaya devam ediyor. Milletimiz ikinci tur diyorsa başımızın üstüne. Bu seçimi ikinci turda mutlaka ama mutlaka kazanacağız. Herkes bunu görecek” şeklinde konuştu. 

“TOPLUMDAN BEKLEDİĞİ GÜVENOYUNU ALAMADI”

“Erdoğan toplumdan beklediği güvenoyunu alamamıştır” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu “Toplumdaki değişim talebi yüzde 50’nin üzerindedir. AK Parti’deki oy kaybını da bu gerçek göstermektedir. Biz önümüzdeki 15 gün boyunca Türkiye için milletimizle beraber hakkı, hukuku ve adaleti getirmek için her türlü mücadeleyi yapacağız.Halkımız emin olsun mutlaka ve mutlaka kazanacağız ve demokrasiyi getireceğiz” diye bitirdi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir