Tarlabaşı Toplum Merkezi davası başlıyor: Dernek bizim, kapatılamaz

Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği’ne açılan iki farklı davadan biri olan “derneğin feshi” davası İstanbul 18’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde başladı.

Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği Dayanışma Kümesi, duruşma öncesi Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Derneğe yönelik nefret söylemi ve maksat göstermelerin önüne geçilerek derneğin bir an evvel inançlı bir formda çalışmalarına devam edebilmesini talep ediyoruz” denildi.

‘HEDEF GÖSTERİLDİ’

Duruşma öncesi yapılan açıklamada şunlara yer verildi: “Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği, 15 yıldır Tarlabaşı’nda yaşayan çocukların ve bayanların bir ortaya gelebilecekleri inançlı alanlar kurarak hak temelli bir toplumsal hizmet modeli uygulamak ve sanatla iç içe birlikte üretmeyi ve ortak yaşama kültürünü geliştirmek emeliyle çalışıyor. Lakin son bir yıldır sistematik ve ağır bir halde kimi medya kuruluşları tarafından maksat gösterilmesini takiben, bugün susturulma ve kapatılma tehdidiyle karşı karşıya. Derneğin, lakin kendisini gaye gösteren medya yoluyla haberdar olabildiği kapatma davasının münasebeti, derneğin ‘kanuna ve ahlaka muhalif hale geldiği’ tezidir. Yıllardır yaptığı her türlü faaliyette çocuğun üstün faydası unsurunu önceleyen bir derneğin kanuna ve ahlaka nasıl karşıt geldiği sorusunun karşılığı ise evrakta mevcut değil. Zira TTM için bu türlü bir mümkünlük dahi mümkün değil.”

‘DERNEK KAPATILAMAZ’

Açıklamanın devamında, “Geçen bir aylık müddette yeniden kimi kısımların sistematik maksat göstermeleri sonucu ve tekrar ‘kanuna ve ahlaka aykırılık’ gerekçesiyle Türkiye’nin pek çok farklı vilayetinde bayan cinayetlerinin son bulmasına yönelik yaptığı çalışmalarla bilinen Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne de kapatma davası açıldı. Çabucak ardından de tam 50 yıldır bilhassa eğitim imkanlarından mahrum çocuklarla çalışan Nesin Vakfı’nın da hesaplarına el konulduğunu öğrendik. Kısa müddette yaşanan bu gelişmeler, Türkiye’de söz ve örgütlenme özgürlüğüne yönelik akınların gerisi arkasına gelen kapatma davaları ve finansal olarak faaliyette bulunamaz hale getirme uğraşları ile yeni bir etaba geldiğini gözler önüne sermekte. Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği’ne açılan davaların düşürülmesini ve derneğe yönelik nefret söylemi ve gaye göstermelerin önüne geçilerek, derneğin bir an evvel inançlı bir biçimde çalışmalarına devam edebilmesini talep ediyoruz. Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği bizimdir, kapatılamaz” tabirleri yer aldı. ( HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.