Türkiye Basketbol Federasyonu Lideri Hidayet Türkoğlu’ndan FIBA’ya sert tepki!

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Lideri Hidayet Türkoğlu, 2022 Avrupa Şampiyonası’nda A Ulusal Kadro’nun Gürcistan ile oynadığı maçta yaşananlarla ilgili aldığı karar ve tertipteki aksaklıklar nedeniyle FIBA’ya sert reaksiyon gösterdi.

Türkoğlu, A Ulusal Basketbol Grubu’nun A Kümesi’nde Belçika’yı 78-63 yendiği müsabakanın akabinde basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Belçika karşısında alınan galibiyetten ötürü ulusal ekibi tebrik eden Türkoğlu, “Yaşanan o kadar kaostan sonra bugün verdikleri uğraş ve kazandıkları galibiyetten ötürü onları gönülden kutlamak istiyordum. Bu istek ve isteklerinin önümüzdeki maçlara da yansıyacağına inanıyorum. Bu türlü oynadıkça her geçen gün performansımız daha güzel olacaktır ve daha yeterli sonuçlar elde edeceğiz. Genç bir grubuz lakin kaliteli oyunculardan heyeti bir grubuz. Kaliteli bir hocamız var. Her geçen gün daha düzgüne gideceğimize inanıyorum” diye konuştu.

A Ulusal Kadro’nun Belçika karşısında çok güzel oynadığını anlatan Türkoğlu, yarın İspanya ile yapılacak maçı da kazanarak kümesi güzel bir yerde tamamlamak istediklerini lisana getirdi.

Türkoğlu, Gürcistan maçında 22 saniyelik mühletle ilgili yaşanan kural yanlışı hakkında A Ulusal Kadro’nun yaptığı itirazın FIBA tarafından reddedilmesi konusundaki soru üzerine, “Süreç o kadar acı ve üzücü ki bunu bazen sözlerle ifade etmemiz sıkıntı oluyor. Buraya gelirken birçok arkadaşımla karşılaştım, hepsi bu karar nedeniyle şaşkın olduklarını ve inanamadıklarını söylüyor. FIBA, gerek hakem yanılgıları gerek tertip manasında her geçen gün bir çöküş yaşıyor. Bilhassa 2022 Avrupa Şampiyonası’nda Gürcistan’daki olaylar, Almanya’daki olaylar, hakem yanlışları, tertip kusurları… FIBA’nın her geçen gün güç kaybettiğini net bir formda görüyoruz” sözlerini kullandı.

“FIBA NEZDİNDE YAPILAN BU YANILGILAR KABUL EDİLEMEZ”

Hidayet Türkoğlu, müsabakaların eksiksiz oynanması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bize 22 saniyenin maçın sonucuna tesir etmeyeceğine yönelik verdikleri yanıtı, bütün dünya şaşkınlıkla izlemiştir. Eski bir sportmen olarak, vaktinde son saniyelerde maç kazandırmış bir insan olarak 22 saniyenin bu kadar kolay bir formda çalınmasına FIBA’nın göz yumması ve müsaade vermesi hakikaten kabul edilebilir değil. FIBA nezdinde yapılan bu yanlışlar kabul edilemez. Biz, gençlerimize 22 saniyenin çalınmasının hesabını veremiyoruz. Tertiplerin bu kadar makûs olması…. FIBA’nın bu stil ülkelere, tertipleri beceremeyen ülkelere hangi nedenle tertip verdiğini de sorgulamak gerekir. Bu süreç kabul edilebilir bir süreç değil. Bu utanç FIBA’nın utancı.”

Türkoğlu, Milletlerarası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) başta olmak üzere memleketler arası arenada haklarını arayacaklarını vurgulayarak, “Ekip olarak bütün süreçleri başlattık. Gerek CAS gerek milletlerarası her platformda hakkımızı arayacağız. Sitelerine baktığımız vakit kendi kurallarını bile uygulamadıkları bir süreçten bahsediyoruz. Biz türel süreçleri sonuna karar zorlayıp, hakkımızı arayacağız” sözlerini kullandı.

“ÜÇ MAYMUNU OYNAMALARI BİZİ ŞAŞIRTIYOR”

Hidayet Türkoğlu, Gürcü oyuncuların soyunma odası koridorunda ulusal basketbolcu Furkan Korkmaz’a yönelik saldırısı ve akabinde Gürcistan Basketbol Federasyonu ile oyuncularının bu bahisteki açıklamaları hakkında soruyu, şöyle yanıtladı:

“Onlar kabul edilebilir şeyler değil. Federasyon olarak tüm oyuncularımızın güvenliğinden sorumluyuz. FIBA üzere bir üst makamın, bu tip tertipleri bu türlü üçüncü dünya ülkelerine vermesini hakikaten sorgulamamız lazım. Atletimize, takımımıza yapılan ataktan sonra bir anda üç maymunu oynamaları bizi hem şaşırtıyor hem basketbol manasında üzüyor. Buraya maça gelmeden evvel gerek Gençlik ve Spor Bakanı’mız gerek Dışişleri Bakanı’mız ile görüşmelerimizi yaptık. Bilhassa saha içinde, soyunma odası önündeki bütün isteklerimizi lisana getirdik. Bu sürecin sorumlusu başta FIBA Avrupa, daha sonra FIBA ve Gürcistan Basketbol Federasyonu ile onların tertip komitesi. Kamuoyunun en uygun biçimde aydınlanması için teşebbüslerimiz devam ediyor. İnşallah en kısa vakitte sonuç alırız. Bana nazaran bu süreç FIBA ve FIBA Avrupa’ya büyük bir darbe vurmuştur.”

Related Posts

Rus ordusunda lojistikten sorumlu bakan yardımcısı vazifeden alındı

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bulgakov’un öteki bir vazifeye atanması nedeniyle Rusya Savunma Bakan Yardımcılığı …

Mergim Berisha’dan hazırlık maçında 4 gol!

Fenerbahçe ‘nin 2021/22 dönemi başında Salzburg’dan 5 milyon Euro karşılığında renklerine bağladığı Mergim Berisha, hem geçen sezonki etkisiz …

Danel Sinani’den itiraf! ‘Fark atabilecek bir Türkiye bekliyorduk’

A Milli Futbol Takımı, UEFA Uluslar Ligi’nin 5’inci haftasında Lüksemburg’u konuk etti. Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’ndaki mücadele 3-3’lük …

Polisin ceza yazdığı taksici: ‘Emekli memurum, meslektaşa yardımcı olmadı’

“MESLEKTAŞA YARDIMCI OLMADI, AFERİN UYGUN VAZİFE YAPIYOR” Polis takımlarının durdurduğu bir taksiciye emniyet kemeri takmadığı için ceza …

ABD’den Türkiye’ye arabuluculuk teşekkürü

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna ve Rusya ortasında savaş esiri takasındaki arabuluculuğu için Türkiye’ye teşekkür etti …

Galatasaray’ın transferleri dünya basınında!

Türkiye’de 8 Eylül’de sona eren birinci transfer ve tescil periyodunda birçok yıldız oyuncuyu takımına katan Galatasaray, yaptığı transferlerle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.