Uzmanından okula ahenk için velilere tavsiyeler

2022-2023 eğitim öğretim yılı 12 Eylül’de başlayacak ve okul öncesinden liseye her kademeden 18 milyon öğrenci 87 günlük tatilin akabinde okula başlamanın yahut bir üst sınıfa geçmenin heyecanını yaşıyor. Anaokulları ve birinci sınıfların katılacağı ahenk eğitim haftası okullar açılmadan evvel okullarda uygulanacak

İlkokul Rehberlik Kısım Lideri Büşra Aparan Akın, birçok öğrencinin okul ortamı ile birinci sefer tanışacağını belirterek, yeni durumlara, yeni ortamlara ahenk sağlamanın hangi yaşta ve ne kadar tecrübeli olursak olalım pek çok kişi için güç olabildiğini söz etti.

Akın, “Her yeni başlayan eğitim öğretim yılı çocukların bir yaş daha büyüdüğü, edindiği bilgi ve marifetleri sergilediği, gelişimsel özellikleri ve gereksinimlerinin değiştiği yeni bir ahenk sürecini beraberinde getiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Okul hayatına birinci kez başlayacak okul öncesi ve 1. sınıf öğrencileri için okulun birinci günün epeyce heyecanlı geçtiğine işaret eden Akın, “Bunun yanında tüm öğrenciler, bir yandan uzun bir yaz tatili sonrası arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle tekrar buluşmanın sevincini yaşarken başka yandan nasıl bir yıl geçirecekleri ile ilgili telaş hissedebilirler. Yeni durumlara, yeni ortamlara ahenk sağlamak hangi yaşta ve ne kadar tecrübeli olursak olalım pek çoğumuz için sıkıntı olabilir ve okul oryantasyon programları bu açıdan son derece kıymetlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Akın, okulun birinci günü korkulu olmanın olağan ve sağlıklı bir his olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Çocukların birinci gün heyecanı ve telaşı ile baş etme konusunda okullar ve öğretmenler hayli tecrübelidir. Ebeveynlerin de çocuklarına takviye olmak için sakin kalmaları, sabırlı olmaları ve okul ile iş birliği içinde hareket etmeleri süreci kolaylaştıracaktır. Bilhassa küçük yaş kümelerinde kimi çocukların annelerinden ya da bakım verenlerinden ayrılmaları daha sıkıntı olabilir.

Annenin şefkatli kollarından, memnun mesken ortamından ayrılmak, daha evvel hiç tanımadığı beşerlerle bilmediği bir ortamda günün kıymetli bir kısmını geçirmek çocuklar için tasa verici olabilir. Çocuklar için aslında okul değil, anneden ayrılmak daha korkulu bir süreçtir.”

“OKULU FİZİKİ OLARAK GEZDİRMEK ÇOCUĞUN RAHATLAMASINI SAĞLAYACAKTIR”

Çocuğun okula başlamasından evvel duygusal ve ruhsal olarak hazırlanmasının çok kıymetli olduğuna işaret eden Akın, bilhassa okula yeni başlayan yahut okul değişikliği yapan öğrenciler için bu hazırlıkların rahatlatıcı olacağını aktardı.

Akın, yeni bir kavram olan “Okul”un ona yüklenen manalarla şekilleneceğini ve çocukta davranış geliştireceğini aktararak, şunları kaydetti:

“Öncelikle çocuğun niçin okula gitmesi gerektiğini, okulun maksadını yahut neden okulunun değişmesi gerektiğini açıklayın. Gideceği okulla ilgili evvelden bilgilendirmek ve okulu fiziki olarak gezdirmek çocuğun rahatlamasını, sürece daha hazır hissetmesini sağlayacaktır.

Yeni bir semte taşındığınızı ya da yeni bir işe başladığınız günü hatırlayın. Herkes için yeni bir ortama alışmak ya da tertip kurmak biraz gerilimli ve vakit alıcı olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun okulun birinci günleri korku yaşaması olağandır. Ağlayan, okulu reddeden bir çocuk ayıplanmamalı, eleştirilmemeli, suçlanmamalı, empati ve anlayış ile yaklaşılmalıdır”

Çocukla birlikte okul alışverişine çıkmanın, alınan materyallerde kesinlikle onun da fikrine başvurmanın okul için teşvik edici olacağına işaret eden Akın, “Okula ahenk sürecinde devamlılık büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bu bahiste kararlı davranılması gerekmektedir. Çocuk üzülmesin diye bir iki gün gitmemesinin ona yeterli geleceği düşünülse de bu ahengi zorlaştıracak bir yanılsamadır” sözlerini kullandı.

Akın, çocukların öğretmenine ve okuldaki başka yetişkinlere itimat duyması gerektiğine işaret ederek, “Bu inancın oluşması için de çocuğun okulda daha çok vakit geçirmesine, okulda bulunmasına gereksinim vardır. Bu nedenle aileler sabırlı olmalı, çocuğuna dengeli ve sakin biçimde öbür çocuklar üzere sınıfta olması gerektiğini belirtmelidir. Çocuğunuzun aklında süreçle alakalı soru işaretleri kalmaması ve inançta hissetmesi ismine okula nasıl gidip geleceğini, okulda kaç saat vakit geçireceğini ve meskene geldiğinde onu kimin karşılayacağı konusunda yanlışsız bilgiler edinmesi gerekmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

“EBEVEYNLERİNDEN AYRILMAK İSTEMEYEN ÇOCUK VEDALAŞMALARI UZATMAK İSTEYEBİLİR”

Ebeveynlerinden ayrılmak istemeyen çocuğun vedalaşmaları uzatmak isteyebildiğini aktaran Akın, ailesinin sınıfa girmesini, okulda yanında bulunmasını talep edebildiğini aktardı.

Akın, okul ortamında anne-babanın varlığının, çocuğun okula alışmasını, okulda bir birey olarak öbür çocuklar üzere hareket etmesini güçleştirdiğini kaydederek, “Dolayısıyla okul ahengini da geciktirir. Aileler, okulu reddeden küçük çocuklarının okulda yanında bulunmak yerine kademeli olarak okula alıştırabilir. Birinci gün yarım gün, sonra biraz daha uzun, sonra tam gün gibi” açıklamasını yaptı.

Aşırı dert duyan çocuklarda somatik belirtilerin görülebildiğini aktaran Akın, “Kaygı yaşayan pek çok çocuk ‘karnım ağrıyor, midem bulanıyor’ üzere şikâyetlerle okula gitmek istemez ya da ağlayarak direnç gösterebilir. Hatta bu süreçte ‘bugün okula gitmeyeyim, yarın giderim’ üzere ebeveynlerini ikna etmeye çalışabilirler. ‘Ağlama, üzülme’ demek yerine hislerini anlamaya çalışmak “Şu an tasa duyuyorsun ancak geçecek” diyerek dayanak olmak daha hakikat olacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Akın, “Uyku ve beslenme alışkanlıklarının tertibe girmesi, çocuğun hem zihin performansını, sağlıklı büyümesini sağlarken hem de okul sabahı gerginlikten uzak olmasını ve okula ahenk sürecine kolay ahenk sağlamasını sağlayacaktır” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Rus ordusunda lojistikten sorumlu bakan yardımcısı vazifeden alındı

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bulgakov’un öteki bir vazifeye atanması nedeniyle Rusya Savunma Bakan Yardımcılığı …

Mergim Berisha’dan hazırlık maçında 4 gol!

Fenerbahçe ‘nin 2021/22 dönemi başında Salzburg’dan 5 milyon Euro karşılığında renklerine bağladığı Mergim Berisha, hem geçen sezonki etkisiz …

Danel Sinani’den itiraf! ‘Fark atabilecek bir Türkiye bekliyorduk’

A Milli Futbol Takımı, UEFA Uluslar Ligi’nin 5’inci haftasında Lüksemburg’u konuk etti. Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’ndaki mücadele 3-3’lük …

Polisin ceza yazdığı taksici: ‘Emekli memurum, meslektaşa yardımcı olmadı’

“MESLEKTAŞA YARDIMCI OLMADI, AFERİN UYGUN VAZİFE YAPIYOR” Polis takımlarının durdurduğu bir taksiciye emniyet kemeri takmadığı için ceza …

ABD’den Türkiye’ye arabuluculuk teşekkürü

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna ve Rusya ortasında savaş esiri takasındaki arabuluculuğu için Türkiye’ye teşekkür etti …

Galatasaray’ın transferleri dünya basınında!

Türkiye’de 8 Eylül’de sona eren birinci transfer ve tescil periyodunda birçok yıldız oyuncuyu takımına katan Galatasaray, yaptığı transferlerle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.