Veterinerler Açıklıyor: Köpeğinizin Daha Mutlu ve Sağlıklı Olmasını İstiyorsanız Bu Alışkanlıklardan Vazgeçin!

Bazı insanlar evcil hayvan edinmekten korkar. Bunun sebebi de bu sevimli dostlarımıza yeterince iyi bakamayacakları düşüncesinden kaynaklanıyor. Aslında hepimiz onlar için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Ancak bazen doğru sandığımız davranışlar onlara zarar verebiliyor. Gelin hep birlikte bunlara bir göz atalım…?

Kaynak: https://twistedsifter.com/2023/03/10-…

1. Köpeğinize aşırı mama vermek onlara sağlık sorunları çıkarabilir.

Michigan’da bulunan Warren Woods Veterinary Hastanesi’ndeki veterinere göre köpeklerinizi aşırı beslemek büyük bir sorun. Çünkü aşırı beslemek onları kilo almalarına ve obez olmalarına neden olur. Bu da köpeğinizde ciddi sırt ve eklem ağrısı ve sindirim sorunlarına yol açacaktır. Bu sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız mama paketinin üzerinde yazan miktara göre köpeğinizi beslemeniz gerekiyor.

2. Köpeğinizin tırnaklarını doğru bir şekilde kesmeye özen gösterin.

New Jersey’deki NorthStar Veterinerde çalışacan Dr. Hinks, köpeklerin tırnağını kesmenin zor olduğunu ve veterinerinizden yardım istemenizi söylüyor. Doğru kesim tekniğini öğrendikten sonra kendiniz evde tek başınıza köpeğiniz tırnağını kesebilirsiniz.

3. Köpeğinize yediğiniz yemeklerden vermek sağlıklı olmayabilir.

Siz yemeğinizi yerken bir anda köpeğiniz yanınıza gelip masum masum bakıyor mu? Eğer köpeğinizi seviyorsanız o masum bakan gözlere hayır demenin yolunu bulmanız lazım. Köpeğinize genel olarak yediğiniz yemekleri vermek tavsiye edilmez. Ancak havuç gibi sağlıklı besinler ödül maması olarak verilebilir.

4. Köpeğinizi yıkarken dikkat etmeniz gereken pek çok durum var.

Hepimiz köpeğimizin mis gibi kokmasını ve kokulu şampuanlar kullanmak isteriz. Ancak kullandığınız ürünlere dikkat etmeniz gerekiyor. Köpeklere uygun bir şampuan kullandığınızdan emin olun. Ayrıca suyun ılık olmasına dikkat etmeli ve fön makinesi ile kurutuyorsanız ayarını en düşükte tutmanız gerekiyor.

5. Köpeğinizin yanında sigara içmemeniz gerekiyor.

Dr. Cappel, sigara içmenin insanlara nasıl zarar verdiği gibi hayvanlara da zarar verdiğini söylüyor. Sigara içenlerin akciğer kanserine yakalanması gibi köpekler de bu kansere yakalanabiliyor. Eğer sigara içme alışkanlığınız varsa bunu köpeğiniz yokken yapmanız daha iyi olacaktır.

6. Köpeklerinizin dişlerini fırçalamayı ihmal etmeyin.

Yavru köpeğinizin dişlerini haftada bir veya iki kez fırçalamalısınız. Bunu yaparken diş fırçasının yumuşak ve esnek başlıklı olmasına dikkat edin. Eğer köpeğinizin dişlerini ihmal ederseniz dişeti hastalıklarına yakalanabilir ve dişlerde biriken bakterileri yutarak böbreklere zarar verir.

7. Köpeğinizle yeterince zaman geçirmeyi ve oynamayı ihmal etmeyin.

Köpeğinizi sadece yürüyüşe çıkarmak ve koşturmak yeterli değil. Aynı zamanda zekalarını geliştirmek için onlarla oyunlar oynamanız gerekiyor. Eğer yeterince ilgilenmezseniz köpeğinizde davranış bozuklukları meydana gelebilir.

8. Köpeğinizin tüyünü tararken dikkat etmeniz gerekiyor.

Northstarvets’te çalışan Dr. Andrea Pace özellikle az tüylere sahip olan köpeklerde metal fırça kullanılmasını önermiyor. Bunun sebebi de tüylerini tararken köpeğinizi çizebilirsiniz ve enfeksiyon kapabilirler.  bu yüzden daha yumuşak uçlu taraklar kullanmanız gerekiyor.

9. Köpeğinizi yeterince dışarı çıkardığınızdan emin olun.

Köpeğiniz evde ağlamadan 12 saatten fazla kalabilmesi onu dışarı çıkarmamanız anlamına gelmiyor. Köpeğinizi eğer çişini yapması için sık sık dışarı çıkarmazsanız gecikmiş idrar enfeksiyonunu yakalanabilir. Bu yüzden köpeklerinizi evde 7 saatten fazla bekletmemeniz gerektiği söyleniyor.

10. Köpeğiniz tüylerini siz mi kesiyorsunuz?

Saçlarımızı evde kendimiz kesebilmemize rağmen daha iyi olsun diye berbere ya da kuaföre gidiyoruz. Aynı şekilde köpeklerinizi de uzman kişilere götürüp bakımını yaptırmanız gerekiyor. Siz tüylerini kısaltırken çok sakin kalsalar da bazı köpekler makası gördüğü an deliye dönebiliyor. Bu yüzden önleminizi almak için uzaman kişilerin kesmeyi daha sağlıklı olacaktır.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Köpek Ne Yer, Nasıl Beslenir?

Her Duyduğunuza İnanmayın! Köpeklerle İlgili Çok Yanlış Bildiğiniz Birbirinden Şaşırtıcı Gerçekler

Yalnızca Köpek Sahibi Olanların Anlayabileceği 12 Şey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir