Arabanın içinde su dolu pet şişe bırakmanın sonuçları bakın nelere sebep oluyor

1- GÜNEŞ KREMLERİ

Güneş kremi cildiniz için hayati öneme sahiptir çünkü cilt komplikasyonları riskini azaltır ve güneşin neden olduğu cilt yaşlanmasını önler. Buna kırışıklıklar sarkma ve yaşlılık lekeleri de dahildir. Ancak güneş koruyucuyu arabanızda bıraktığınızda yüksek sıcaklıklara maruz kalır ve sonucunda kremden almak istediğiniz faydayı alamazsınız.

Bozulmuş bir güneş kremi bulursanız kapağını açtığınızda tuhaf bir kokuyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca ısı, kapağın açılmasına neden olabilir ve yapışkan madde arabanın her yerine bulaşabilir. Aynı kural ruj ve diğer kozmetik ürünler için de geçerlidir. İşte bu yüzden tonlarca para ödediğiniz güneş kremlerinin raf ömrü uzun olsun diye arabanızda bırakmamaya özen gösterin.

2- PLASTİK ŞİŞELER

Hemen hemen çoğu kişi arabasında su dolu bir pet şişe bırakmanın ne denli zararlı olduğunu bilmiyordur. Arabanızın içinde su bırakmamanızı gerektirecek iki neden vardır. Öncelikle plastik bir su şişesi mercek görevi görerek güneş ışınlarını büyütebilir ve arabanın içinde bir yangın başlatabilir. İkinci neden ise sağlığınızla ilgilidir. Birçok plastik şişe, potansiyel olarak toksik bir bileşik olan bisfenol içerir. Plastik şişelerin içindeki BPA seviyeleri yüksek sıcaklıklarda artabilir ve bu vücudunuza zarar verebilir. Şişeyi araçta bıraktıktan sonra bu kimyasalın içeceğinize bulaşma ihtimali oldukça yüksektir.

3- İLAÇLAR

İlaçlar da tıpkı güneş kremleri ve su şişeleri gibi arabada bırakılmaması gerekenler arasındadır. Araç içindeki sürekli değişen sıcaklıklar haplarınızın etkinliğini azaltabilir. Yetkililer çoğu ilacın serin ve kuru bir yerde tutulması gerektiği konusunda uyarırken bu kurala uymak gerekir.

4- CEP TELEFONLARI

Telefonunuzun güneşe maruz kaldığında ne kadar ısınabileceğini hiç fark ettiniz mi? Telefon şirketleri, müşterilerin cihazlarını araçta bırakmalarına şiddetle karşı çıkıyor çünkü cihaz kapanabilir, hasar görebilir ya da saatlerce güneşe maruz kalan telefon pilleri arabanın içinde patlama tehlikesi oluşturabilir.

5- MÜZİK ALETLERİ

Araçlarınızda bırakmamanız gereken bir diğer ürün ise hammaddesi ahşap olan müzik aletlerini bırakmamak gerektiğidir. Araçların içindeki sıcaklık keman veya gitar gibi ahşap müzik aletlerini de etkiler. Sıcaklık ve nemdeki değişiklikler ahşap aletlerin eğrilmesine, çatlamasına veya bölünmesine neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx