Bilim insanları, dünyadaki insanların neslinin ne zaman tükenebileceğini ve buna neyin yol açacağını keşfetti…

Bristol Üniversitesi’ndeki İngiliz bilim adamlarının yakın zamanda yaptığı bir araştırma, insanlığın fosil yakıtları yakmaya devam etmesi ve mevcut gelişim seyrini sürdürmesi halinde Dünya’nın yaklaşık 250 milyon yıl içinde kitlesel yok oluşla karşı karşıya kalabileceğini öne sürüyor.

Böylesine korkunç bir tahmin, insanlar da dahil olmak üzere tüm memelilerin 40 ila 70 santigrat derece arasındaki aşırı sıcaklıklarda hayatta kalma mücadelesi vereceğini gösteren bilgisayar simülasyonlarına dayanıyor. Ancak yukarıda bahsedilen bilgisayar simülasyonları, insan faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının ek etkisini hesaba katmıyor; bu da yok oluş için gerçek zaman çerçevesinin daha da kısa olabileceğini öne sürüyor.

Yaklaşan felaket aynı zamanda, dinozorların yaklaşık 66 milyon yıl önce gezegenimizden kaybolmasından bu yana, büyük bir uzay kayasının Dünya’ya çarparak geniş çaplı bir yıkıma neden olmasından bu yana ilk kitlesel yok oluşa da işaret ediyor.

“İnsanlığın geleceği çok karanlık görünüyor”

Yukarıda bahsedilen çalışma , uzak geleceğe dair kasvetli bir görüş ifade eden Bristol Üniversitesi Coğrafya Bilimleri Okulu’nda kıdemli araştırma görevlisi olan Dr. Alexander Farnsworth tarafından yürütülmüştür . Farnsworth , insanlığın uzak gelecekteki umutlarının çok karanlık göründüğünü söyledi.
Dr. Farnsworth, atmosferdeki yüksek karbondioksit (CO2) seviyelerinin, muhtemelen mevcut seviyelerin iki katının, insanların ve diğer birçok türün ter yoluyla vücutlarını soğutmasını imkansız hale getirerek ölümlerine yol açacağını açıkladı. Ek olarak, 250 milyon yıl içinde, Dünya kıtalarının , bir iç denizi çevreleyen halka şeklinde bir kara kütlesi ve gezegenin yüzeyine hakim olan geniş bir Pasifik Okyanusu ile Pangea Ultima adı verilen bir süper kıtaya dönüşeceği tahmin ediliyor .

Çoklu potansiyel sonuçlar, ancak hiçbiri iyi değil

Süper kıta Pangea Ultima’nın vizyonu, Dünya’nın gelecekteki süper kıta konfigürasyonunun potansiyel sonuçlarından yalnızca bir tanesidir, ancak bilim adamları kıtaların eninde sonunda birleşerek zorlu ve yaşanması zor bir ortam yaratacağından eminler . Bu süper kıtanın oluşumuna yol açacak tektonik plakaların yakınlaşması, atmosfere büyük miktarlarda CO2 salacak olan volkanik patlamaların daha sık olmasına neden olacaktır. Bu volkanik aktivite, güneşin zamanla doğal olarak parlamasıyla birleştiğinde küresel sıcaklıkları daha da artıracaktır.

Farnsworth, yeni oluşan bir süper kıtanın , gezegenin çoğu için kıtasallık, daha sıcak bir güneş ve atmosferde daha fazla CO2 etkisinden oluşan üçlü bir ısı artışı yaratacağına dikkat çekiyor . Bu senaryo, sıcaklığın 40 ila 50 santigrat derece arasında değişmesine ve günlük aşırı dalgalanmalara neden olacak ve gezegeni memeliler için büyük ölçüde yaşanmaz hale getirecek.

Nature Geoscience dergisinde yayınlanan çalışma, gelecekteki süper kıta Pangea Ultima’da sıcaklık, rüzgar, yağmur ve nem dahil olmak üzere çeşitli çevresel faktörleri simüle etmek için bilgisayar iklim modellerini kullandı. Gelecekteki CO2 seviyelerini tahmin etmek için araştırmacılar tektonik plaka hareketi ve okyanus kimyası modellerini kullandılar. Çalışmanın , modern iklim değişikliğine büyük ölçüde katkıda bulunan fosil yakıtların yakılması gibi insan faaliyetlerinden kaynaklanan CO2 emisyonlarını dikkate almadığını belirtmek önemlidir .

Çalışma, insanlığın fosil yakıtları kullanmayı bırakması durumunda, CO2 seviyelerinin milyonlarca yıl içinde bugünkü 400 ppm’den 600 ppm’nin üzerine çıkabileceğini öngörüyor.
Çalışmanın ortak yazarı Leeds Üniversitesi’nden Profesör Benjamin Mills , elbette bu, insanların fosil yakıt yakmayı bırakacağını varsayıyor, aksi takdirde bu rakamları çok çok daha erken göreceğiz , diye ekliyor.
Uzak ufukta kitlesel yok oluş

Bilim insanları, yönümüzü büyük ölçüde değiştirmezsek uygarlığın sonuna doğru gideceğimiz konusunda uyarıyor:

Araştırma, Dünya’nın yalnızca yüzde 8 ila 16 arasındaki küçük bir kısmının memeliler için yaşanabilir kalacağını gösteriyor. Üstelik çoğu memeli türünün neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı ve süper kıtanın öncelikli olarak sıcak, nemli tropik bölgelerde yer alacağı ve gezegenin benzeri görülmemiş düzeyde ısıya maruz kalacağı belirtiliyor. Dr. Farnsworth, insanlığın iklimlendirme ve gıda üretim tesisleri ile çevre kontrollü barınaklar inşa etmesi halinde hayatta kalmanın mümkün olabileceğini öne sürdü. Ancak diğer gezegenlerde medeniyetler kurma veya iklimi yönetmek için jeomühendislik çözümlerini uygulama ihtimalinin bu noktada büyük ölçüde spekülatif olduğunu kabul etti.

Sonuç olarak çalışma, ufukta görünen kitlesel yok oluşla birlikte Dünya’nın uzak geleceğine dair korkunç bir tablo çiziyor. Her ne kadar bu olayların yaklaşık 250 milyon yıl içinde gerçekleşeceği tahmin edilse de, insan faaliyetlerinin etkisi bu zaman çizelgesini hızlandırabilir ve iklim değişikliği gibi acil bir sorunun ele alınmasını kritik hale getirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx