Birleşik Krallık Gizli Servisi, 19 farklı ülkede faaliyet gösteriyor

Action on Armed Violence, raporda ‘güvenilir’ İngilizce haberlerin analizinin yer aldığını duyurdu. Rapora göre İngiliz Özel Kuvvetleri ve Gizli Servisi’ne bağlı çalışanlar, 2011 yılından bu yana 19 farklı ülkede faaliyet gösteriyor. Bu faaliyetler kapsamında çalışanların, bazı bölgelerde operasyonel olarak konuşlandırıldığı ve bazılarının ise görevlerde aktif rol aldığı ifade edildi. Raporda, bu birimlerin şeffaf olup olmadığı ve demokratik bir gözetim altında faaliyet gösterip göstermediği konusunda soru işaretlerinin olduğu ifadeleri yer aldı.

“PARLAMENTO ONAYI OLMADAN SAHAYA ÇIKIYORLAR”

”Raporda, İngiliz askerlerinin parlamento onayı olmaksızın birçok bölgede aktif çatışmalarda yer aldığı ifade edilerek, “Birleşik Krallık Özel Kuvvetleri’nin (UKSF) Ukrayna, Suriye, Yemen, İran ile Umman arasındaki Hürmüz Boğazı ve Libya’da gerçekleştirdiği bildirilen görevler, İngiliz askerlerinin, Birleşik Krallık’ın katılımı konusunda önceden herhangi bir parlamento onayı olmaksızın düzenli olarak uluslararası çatışmalara gönderildiğini göstermektedir” denildi.

“REHİNE KRİZİ KONUSUNDA CEZAYİR’E GİTTİLER”

Raporda, İngiliz özel kuvvetlerinin, Cezayir’de 2013 yılında In Amenas kasabası yakınlarındaki Tiganturin doğalgaz tesisinde El-Kaide terör örgütü üyeleri tarafından gerçekleştirilen ve 67 kişinin öldüğü bir rehine krizine müdahale için bölgeye intikal ettikleri ifade edildi. Ayrıca İngiliz ve Fransız gizli servislerinin Türkiye’de bulunan Suriyeli muhaliflerle, Suriye İç Savaşı konusunda da iletişim kurduğu belirtildi.

IRAK, LİBYA, PAKİSTAN VE UKRAYNA GÖREVLERİ

Action on Armed Violence raporunda, söz konusu özel birliklerin Irak’ta 2014-2021 yılları arasında operasyonlar düzenlediği aktarıldı.

Ayrıca ekiplerin, 2011-2019 yılları arasında Libya’da kurtarma görevlerinde, Kaddafi’nin yakalanma sürecinde yer aldığı, Sirte kentinde de DEAŞ ile çatışmalarda bulunduğu belirtildi.

Pakistan’da üst düzey El-Kaide ve Taliban üyelerini hedef alan saldırılarda ABD kuvvetleriyle birlikte çalıştığı ifade edilen İngiliz özel kuvvetlerinin, Ukrayna’da da istihbarat toplamanın yanı sıra Ukrayna özel kuvvetleriyle faaliyetler yürüttüğü bilgisi paylaşıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*