Glütensiz, süt ürünsüz: 3 malzemeli sağlıklı çikolatalı kek tarifi, nasıl yapılır?

3 malzemeli sağlıklı çikolatalı kek; ilave şeker, un, süt ürünü, yumurta ve yağ içermeyen basit bir kek tarifidir. Nemli bir dokuya sahip olan bu kek, tatlı ihtiyacını anında keser. Sadece 3 malzemeden hızlıca hazırlanır.

Un ve süt ürünü içermemesi sebebiyle glüten ve laktoz hassasiyeti olan kişilerin de rahatlıkla tüketebileceği bir seçenektir. Şeker ihtiyacını muz ve fıstık ezmesinin doğal aromasından alır.

3 malzemeli sağlıklı çikolatalı keki yapmak için tüm malzemeler blender da güzelce karışım haline getirilir ve önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 40 dakika pişirilir. Yapısı gereği nemli bir kek olacağı için pişip pişmediğini kürdan metodu ile anlamak zordur. Bu yüzden üst kısmı kuruduğunda ve hafifçe kabardığında fırından çıkarmanız gerekir.

Fırından çıkan 3 malzemeli sağlıklı çikolatalı kek tam anlamıyla soğuduktan sonra tatların oturması içi en az 3 saat buzdolabında bekletilir. Ardından dilerseniz üzerine ganaj sos yapabilir ya da direk bu şekilde servis edebilirsiniz.  

3 MALZEMELİ SAĞLIKLI ÇİKOLATALI KEK TARİFİ8 PORSİYON    /    HAZIRLIK SÜRESİ: 5 DAKİKA    /    PİŞİRME SÜRESİ: 40 DAKİKA

3 Malzemeli Sağlıklı Çikolatalı Kek Tarifi İçin Malzemeler;

  • 313 gram ezilmiş çok olgun muz
  • 128 gram şekersiz fıstık ezmesi
  • 30 gram şekersiz kakao tozu

3 Malzemeli Sağlıklı Çikolatalı Kek Tarifi Nasıl Yapılır?Adım 1

3 malzemeli sağlıklı çikolatalı kek tarifini yapmak için öncelikle fırını 177 derecede ısıtmaya başlayın. Küçük boy fırın kabının içerisini yağlayın ve pişirme kâğıdını yerleştirin.

Adım 2

Blender içerisine ezilmiş muz, fıstık ezmesi ve kakao tozunu ekleyip pürüzsüz bir hamur haline gelene kadar çalıştırın. Tüm malzemelerin tamamen karıştığından emin olmak için blenderı arada durdurun ve duvarlarını spatula yardımıyla kazıyın.

Adım 3

Tam anlamıyla karışan 3 malzemeli sağlıklı çikolatalı kek hamurunu hazırladığınız kek kalıbının içerisine dökün ve fırına verin. Yaklaşık 35 – 40 dakika pişirin. 3 malzemeli sağlıklı çikolatalı kek tarifinde kekin iç kısmı nemli olacağı için üst kısmı kuruduğunda ve hafifçe kabardığında piştiğini anlayabilirsiniz.  

Adım 4

3 malzemeli sağlıklı çikolatalı kek piştikten sonra fırından çıkarın ve tamamen soğuyana kadar bekleyin. Ardından en az 3 saat buzdolabında bekletin ve servis etmeden önce üzerine ganaj sos hazırlayın.

Afiyet olsun!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*