İtalya da ‘asgari ücret’ diyor

İtalya Merkez Bankası Başkanlığı’nı 12 yıldır yürüten ve kasım ayında görevinden ayrılacak olan Visco, bugün Roma’da son kez ülkesinin yıllık ekonomik ve mali durumunu değerlendirdi. Visco, İtalya’nın gayrı safi yurt içi hasılasının (GSYİH) 2023 için tahminlerine ilişkin yüzde 1’lik bir artış beklediklerini belirtti.

Başkan Visco, ülkesinde Avrupa Birliği’nden (AB) temin edilen toparlanma fonunun kullanımına ilişkin değişiklik ve iyileştirmeler yapmanın mümkün olduğunu, ancak bu konuda zaman kaybedilmemesi gerektiğini kaydetti.

Visco, İtalya’da kademeli bir vergi reformuna da ihtiyaç olduğunu, üretim faktörleri üzerinde ağırlığı azaltılan bir vergilendirmenin istihdam ve yatırımları canlandırabileceğini dile getirdi.

Merkez Bankası Başkanı Visco, Avrupa’da asgari ücret uygulamasının olmadığı ülkesi İtalya için bu konuda bir çağrı yaparak, “Aynı diğer başlıca ülkelerde olduğu gibi, gerekli denge çerçevesinde tanımlanmış bir asgari ücretin getirilmesi, sosyal adaletin göz ardı edilemeyecek ihtiyaçlarına yanıt verebilir.” dedi.

İtalya’da sağ koalisyon iktidarının başındaki isim Başbakan Giorgia Meloni ise asgari ücret uygulamasına karşı duruşuyla biliniyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir