İtalya, tartışmalı Başbakanı’na veda ediyor; Berlusconi’nin cenaze törenine Dışişleri Bakanı Fidan ve AKP Sözcüsü Çelik katılacak

T24 Dış Haberler

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin cenazesine Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile AKP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik katılacak. 

Pazartesi günü hayatını kaybeden Berlusconi’nin cenaze töreni bugün Milano’da yapılacak.

İtalya hükümeti, çarşamba günü için ulusal yas ilan ederken, devlet töreninin tarihi Duomo Katedrali’nde yapılacağı duyuruldu. Kateralin içine 2 bin kişi alınırken, Duomo Meydanı’nda da 20 bin kişinin toplanması bekleniyor. Meydana devlet töreninin izlenebilmesi için ekranlar kuruldu.

Fidan ve Çelik, bugün Milano’ya hareket edip töreme katılacak. Berlusconi’ye “dostum” diye hitap eden AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise törene katılmayacak. 

Fidan, Dışişleri Bakanlığı’na getirildikten sonra Erdoğan’ın KKTC ve Azerbaycan ziyaretlerine katılmıştı.

Erdoğan ile yakın ilişkisi vardı 

2011’de istifa edene kadar dört hükümete Başbakanlık yapan Berlusconi, Türkiye’de Cumhurbaşkanı ve Recep Tayyip Erdoğan’la da yakın ilişkileriyle gündeme gelmişti. İki lider, birbirine “dostum” diye hitap ediyordu.

2003’te Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın nikâh şahitliğini yapan Berlusconi, Erdoğan’ın 2018’deki Cumhurbaşkanlığı yemin törenine de katılmıştı.

Erdoğan da Şubat 2018’deki İtalya ziyareti için La Stampa gazetesine verdiği mülakatta, “İtalya ile ikili ilişkilerimizi geliştirmeliyiz. Eski Başbakan Berlusconi, yakın dostumdur, kendisiyle çok iyi bir iş birliği başlatmıştık. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin Berlusconi döneminde çok canlı ve olumlu olduğunu söyleyebilirim. O atmosferi yeniden elde etmeliyiz” demişti.

2019’da Perugia’da bir etkinlikte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Berlusconi, Erdoğan’ı 2003’te Avrupa Birliği’ne (AB) başvurması için kendisinin ikna ettiğini söylemişti. 

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın aktardığına göre Berlusconi, aynı etkinlikte eleştirel bir şekilde, “NATO’nun önemli bir askeri gücü olan, Asya ile Avrupa arasında, Batı ile Doğu arasında yer alan Türkiye bugün Batılılaşmak yerine gittikçe İslami bir ülkeye dönüşüyor, bu bizim açımızdan yakınında bulunmak için iyi bir şey değil. Yine alışıldığı gibi Avrupalı sözde liderler hata etti. Avrupa’da ve dünyada lider sayısı gerçekten az” yorumu yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlusconi’nin ölümünden sonra yayımladığı taziye mesajında şu sözleri kullandı:

“Uzun yıllar birlikte çalıştığımız İtalya Eski Başbakanı, değerli dostum Silvio Berlusconi’nin ölümünden büyük bir üzüntü duydum. Sayın Berlusconi’nin ailesinin ve sevenlerinin acısını yürekten paylaşıyor, tüm İtalya halkına taziyelerimi iletiyorum.”

Berlusconi kimdir?

Orta sınıf bir ailede 1936’de Milano’da doğdu. Babası Luigi Berlusconi banka çalışanı, annesi ise ev hanımıydı.

1994 İtalya genel seçimleri öncesinde kurulan Forza İtalya politik hareketinin başkanlığını yaptı. 1994’te kısa bir süre (9 ay) başbakanlık görevinde bulundu.

2001’de tekrar görevi devraldı ve kurduğu ikinci Berlusconi hükûmeti, İtalyan cumhuriyeti tarihindeki en uzun süreli hükûmet oldu. 20 Nisan 2005’te, yerel seçimlerdeki başarısızlıklar ve kabine içi anlaşmazlıklar nedeniyle görevden çekileceğini açıkladı, ancak 23 Nisan’da eskisinden çok farklı olmayan bir kabine ile tekrar başbakanlığa geçti.

Mayıs 2006’da rakibi Romano Prodi’ye seçimlerde çok az oy farkıyla kaybederek başbakanlığı sona erdi.

2012’de, Forbes dergisi Berlusconi’nin 5,9 milyar dolara sahip bir serveti olduğunu ve İtalya’nın en zengin 6. adamı olduğunu açıkladı. Televizyon, gazete, yayın, sinema, bankacılık, sigortacılık ve sportif yönünde önemli varlıkları bulunan Berlusconi, dünyaca ünlü futbol kulübü olan Milan’ın eski başkanıydı.

Kendisi ayrıca, bir İtalyan medya imparatorluğunun kurucuları arasında yer almakta.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir