PKK terörünün kanlı eylemleri 39 yıl önce bugün başladı…

Terör örgütü PKK’nın 39 yıl önce Siirt’in Eruh ilçesinde gerçekleştirdiği ilk hain saldırı unutulmadı. PKK’lı teröristlerin 15 Ağustos 1984 akşamı Siirt’in Eruh ve Hakkari’nin Şemdinli ilçelerinde gerçekleştirdiği, bir askerin şehit düştüğü, 9 asker ve 3 sivilin yaralandığı ilk saldırıların üzerinden 39 yıl geçti. İlçe Jandarma Komutanlığında görev yapan ve Eruh’taki saldırıyı ilgili birimlere iletmek üzere telsizin başına geçen Erzincanlı Jandarma Onbaşı Süleyman Aydın, teröristlerce şehit edilen ilk isim oldu.

İlçede adına saat kulesi yapılan ve en büyük caddeye ismi verilen Süleyman Aydın gönüllerde yaşatılıyor.

TERÖRÜN BİLANÇOSU

Resmi kurumların açıklamalarına göre, 39 yılda her güne 1 asker – polis – sivil öldürmüş, 2 kişiyi de yaralamış. Buna karşılık 39 yılda her gün 3 Kürt gencinin de ölümüne sebep olmuştur.

TERÖR ÖRGÜTÜ HİÇBİR HEDEFİNE ULAŞAMADI

PKK terör örgütüyle ilgili araştırmalarıyla tanınan Aytekin Yılmaz, bugün yaptığı sosyal medya paylaşımıyla 39 yıllık kanlı süreci gözler önüne serdi. Yılmaz’ın paylaşımı şöyle:

“Bugün itibariyle ülkenin bir çok şehrinde normal mezarlıkların yanına, bir de PKK çatışmalarında hayatını kaybedenlerden “Şehitler Mezarlığı” yapılmıştır. PKK 39 yılda yaptığı kanlı eylemleriyle geldiği bir yer olmadı. Kürtlere ölümden ve yıkımdan başka bir şey vermedi. Kürtler için ideolojik olarak da çok büyük yıkıma neden oldu. Kürtlerin sosyolojik psikolojik ayarlarıyla oynadı. Etkilediği Kürt kitlesinin gerçeklik algısı bozuldu. Trajik olanı ise Kürtler için yıkım olan bir örgütün halen daha çoğu solcu yazar – sanatçı tarafından “Özgürlük hareketi” olarak görülmesi ve anılmasıdır. 39 yılda bu kadar çok ölen ve öldüren bir örgütün hiçbir amacına ulaşmamış olması, ayrıca üzerinde düşünülmesi gerekir. Şiddet yöntemiyle hiçbir örgüt ve kimse amacına ulaşmamalıdır. Ölümlerden sonra özgürlük değil, mezarlık gelir. PKK’nin yeni kuşaklara bıraktığı tek görünür şey, mezarlıklarda yatan gençlerimizdir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx