Reddit API’si Bazı Erişilebilirlik Uygulamalarına Ücretsiz Olacak

Reddit, erişilebilirliğe odaklanan bazı uygulamaların yapımcıları için, hizmetlerinden para kazanmamaları koşuluyla tartışmalı yeni API politikasını değiştiriyor. The Verge’ün haberine göre Reddit, erişilebilirlik özelliklerini vurgulayan belirli “ticari olmayan” uygulamaların geliştiricilerine tartışmalı yeni fiyatlandırmadan muafiyet sunmaya karar verdi.

Reddit sözcüsü Tim Rathschmidt yaptığı açıklamada, “Erişilebilirlik ihtiyaçlarını ele alan ticari olmayan belirli uygulamaların geliştiricileriyle bağlantı kurduk ve onlara fiyatlandırma koşullarımızdan muafiyet teklif ettik” dedi. Rathschmidt, geliştiricilerle devam eden görüşmelere atıfta bulunarak, belirli bir uygulamaların adını vermeyi veya yeni muafiyetin kaç uygulamayı kapsayabileceğini paylaşmayı reddetti.

Bu taviz, birçok geliştiricinin kendilerini işlerinden edeceğini söylediği planlanan değişiklikler nedeniyle Reddit’e karşı artan öfkenin ortasında geldi. Geçtiğimiz hafta Apollo’nun geliştiricisi Christian Selig, yeni fiyatlandırmanın, uygulamayı mevcut haliyle çalışır durumda tutmanın kendisine yılda 20 milyon dolara mal olacağını söyledi. Diğer geliştiriciler de 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi planlanan değişikliklerle ilgili benzer endişelerini dile getirdiler.

The Verge’ün de belirttiği gibi, API değişiklikleri, siteyi erişilebilirlik yardımcılarıyla kullanmayı kolaylaştıran hizmetlere bağımlı olan Reddit kullanıcıları arasında da yaygın bir endişeye yol açtı. Bu haftanın başlarında r/Blind moderatörleri, değişiklikleri protesto etmek için yaklaşan Reddit karartmasına katılmayı planladıklarını söyledi. 1,000’den fazla subreddit’in imza attığı bu çabaya katılan topluluklar 48 saat boyunca “karanlığa gömülecek”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir