Sinan Ateş davasında ilk celse bitti: Yarın devam edecek

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in Ankara’da suikast sonrası öldürülmesine ilişkin açılan davanın ilk duruşması başladı.

22 tutuklu sanık 19 ay sonra hakim karşısına çıktı.

Yoğun güvenlik önlemleri alındı

Sinan Ateş cinayeti davası öncesinde Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü çevresinde ve içinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Cezaevi kampüsüne giden yolda trafik ve çevik kuvvet polisleri tarafından bazı araçlara arama işlemi uygulandı.

Cezaevine giden yolda trafik yoğunluğu yaşanırken, yol kenarında TOMA araçları bekletildi.

Çelik yelekle geldi

Cezaevi kampüsünde 10 kilometre çapında güvenlik önlemleri alındı. Kampüs önünde onlarca çevik kuvvet aracı ve çevik kuvvet polisleri beklerken, basın için ayrı bir alan hazırlandı.

Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş adliyeye 5 koruma ve çelik yelekle geldi.

Duruşmayı takip eden MHP avukatlarının davaya katılma talebi reddedildi.

“Ayaklarından vurmak için geldik”

Duruşmada savunma yapan tetikçi Eray Özyağci, Ankara’ya siyasi cinayet için değil, Doğukan Çep’ten Ateş’i ayaklarından vurması için telkin alarak geldiğini söyledi.

Özyağci, “Bir kişi, hedef gözetmeksizin ateş etmeye başladı. Ben de onlara ateş ettim. Daha sonra ‘reisi vurduk, reisi vurduk’ diye bir ses duydum.” dedi.

Özyağci’nin ardından Doğukan Çep’in savunmasına geçildi. Çep, “Evet, ben azmettirdim. Planı ben yaptım ama amacım öldürmek değildi. Eğer ben bir suikast düzenlettirecek olsaydım, motorla yanlarından geçerken ateş ettirebilirdim.” dedi

Yarın devam edilecek

Sinan Ateş davasında ilk celse bitti. Duruşmaya yarın devam edilecek.

Siyasiler duruşmayı takip etti

Duruşmayı CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Musavat Dervişoğlu, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ve Sinan Oğan takip etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx