Terra Kurucusu Karşı Hamle Yaptı! SEC Cezayı Kesecek!

Terra kurucusu Do Kwon’un Karadağ’daki hukuk ekibi iadeye karşı güçlü bir savunma başlattı. Avukatlar, mahkeme kararının hatalı hukuki yorumlar içerdiğini ileri sürüyor. Bu arada, Karadağ Yüksek Mahkemesi, usule ilişkin usulsüzlükleri önceki bir kararı bozmuştu. Bir başka yerde ABD SEC, Terraform Labs ve Do Kwon’dan yatırımcıları dolandırdıkları gerekçesiyle yüklü para cezası talep ediyor.

Terra kurucusunun Karadağ’da hukuk savaşı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Terra kurucu ortağı Do Kwon, şu anda hem Güney Kore hem de ABD’den gelen iade talepleriyle karşı karşıya. Kısa bir süre önce Karadağ’daki yasal temsilcileri, Podgorica Yüksek Mahkemesi’nin kararına itiraz etti. Mahkeme, Kwon’un her iki ülkeye de iadesi için kapı açmıştı. Kwon’un avukatları, iade kararına karşı güçlü bir savunma başlattı. Savunma ekibi, mahkemenin kararının sağlam bir yasal dayanaktan yoksun olduğunu ileri sürüyor. Aslında hukuka aykırı olduğunu iddia ediyorlar. Argümanlarının özünü, mahkemenin yasal hükümleri yorumlamasının kusurlu ve tartışmalı olduğu iddiası etrafında dönüyor.

Bu iddia, iade sürecindeki potansiyel siyasi etkiye ilişkin önemli endişeler doğuruyor. Ayrıca, mahkemenin kararının davanın objektif bir değerlendirmesinden ziyade dış faktörler tarafından yönlendirilmiş olabileceğini gündeme getiriyor. Do Kwon’un yasal temsilcileri iade davasının adil ve tarafsız bir şekilde değerlendirilmesini talep ediyor. Hukuki mücadele devam ederken, Kwon’un iade edileceği yer henüz belirsizliğini koruyor. Bu kararı ülkenin adalet bakanının verecek.

Do Kwon ve Terraform Labs, 5 milyar dolar cezayla karşı karşıya

ABD SEC, Terra Luna ve UST tokenlerinin arkasındaki ekip olan Do Kwon ve Terraform Labs’tan milyarlarca dolar tazminat ve sivil ceza talep etti. SEC, Terraform Labs ve Do Kwon’dan yaklaşık 4,7 milyar dolar tazminat istiyor. Ayrıca, toplam 520 milyon dolar sivil ceza talep ediyor. Böylece SEC, Do Kwon ve Terraform Labs için toplamda 5 milyar doların üzerinde ceza öngürüyor.

Bu arada bir jüri, 5 Nisan’da Terraform ve Do Kwon’u yatırımcıları dolandırmaktan suçlu buldu. SEC, Kwon’un memur ya da yönetici olarak görev yapmasının yasaklanmasını ve hesaplarının tam olarak açıklanmasını önerdi. Terraform’un davranışa dayalı bir ihtiyati tedbirle karşı karşıya kalması mümkün. SEC, Terraform ve Kwon’un eylemlerinden dolayı pişmanlık duymadıklarını söylüyor. Ayrıca, daha fazla ihlal potansiyeli olduğunu ileri sürüyor. Bu yüzden SEC, mahkemeden bu tür cüretkar suiistimallere müsamaha gösterilmeyeceği mesajını iletmeyi talep ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx