Ümit Özdağ, Suriye olayını değerlendirdi: AKP’yi başkanlık rejimi esir almıştır, Erdoğan’ın sınırsız yetkinin sınırı ortaklarıdır!

Kayseri’de Suriye uyruklu bir kişinin 7 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasının ardından ilde başlayan ardından Suriye’nin kuzeyinde yaşananlarla da pek çok ile yayılan şiddet dalgası Türkiye’ni gündemine oturdu. Yaşananlar için “Bunun olacağı konusunda yüzlerce kez uyardık” diyen Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, “Suriye ile normalleşmenin önündeki engeller neler? Hükümet ne yapmalı?” sorularına yanıt verdi.

Türkiye’deki olayların yaşandığı gün Suriye’de Türkiye’nin kontrolündeki bölgede yaşayan ÖSO taraftarlarının Türkiye’den gelen TIR’lara saldırmış, PTT binasındaki Türk bayrağını indirip ÖSO bayrağı asılmıştı. T24 muhabiri Namık Durukan, Türkiye-Suriye arasındaki normalleşme ihtimalinin muhalifleri rahatsız ettiğini yazmıştı.

TIKLAYIN – Türkiye-Suriye arasındaki normalleşme ihtimali muhalifleri rahatsız etti

“Öfke yanlış yönlenmiş durumda”

Sözcü’den İpek Özbey’e konuşan Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, “Sadece bir olay değil bu yılların birikimi. Taciz olması, suçlunun ailesi tarafından polise teslim edilmek istenmemesi bardağı psikolojik olarak taşıran damla. Evet, öfke yanlış yönlenmiş durumda. Madem bu kadar öfkelisiniz öfkeyi Suriyelilerden önce Suriyelileri buraya getiren siyasete karşı oy kullanarak, oyunuzu Zafer Partisi’ne vererek gösterin” değerlendirmesinde bulundu.

“Suriye’nin kuzeyindeki olayların sebebi Kayseri’de yaşananlar değil”

Özdağ, söz konusu gelişmeleri ve Türkiye’nin bu konudaki diplomatik ilişkilerini şöyle değerlendirdi:

“Şundan emin olun. Suriye’nin kuzeyinde Türk ordusunun kontrolündeki bölgelerde başlayan olayların sebebi Kayseri’de yaşanan olay değildir. Olaylar Kayseri olaylarından önce başladı. Sebebi Türkiye ve Esad arasında başlayan görüşme ve ticaret ile buna Rusya’nın da destek vermesidir. Özetle olayların çıkma nedeni Türkiye’nin Beşar Esad ile yapmaya başladığı görüşmelerin önünü kesmek ve PYD devleti projesini devam ettirmektir.”

“Öfkeniz sizi yönlendirmemeli, sığınmacı meselesini ülkemize zarar gelmeden çözmeliyiz”

“Ordumuz Suriye’nin kuzeyinde bir provokasyonla karşı karşıyayken Türkiye’de sokaklarda Suriyeli sığınmacı sorununu öfke ve kinle sözde çözmeye çalışmak ülkemize yapılan büyük bir kötülük olacaktır” diyen Özdağ, kitlelere, “Öfkeniz sizi yönlendirmemeli. Sığınmacı ve kaçak meselesini çok akıllı ve ülkemize zarar gelmeden çözmek zorundayız. Özellikle şimdi ‘vuralım, yakalım’ diyenlere şüpheyle bakın. Ya ajandır ya salak. İkisine de itibar etmeyin” çağrısında bulundu.

“AKP’yi başkanlık rejimi esir almıştır, Erdoğan’ın sınırsız yetkinin sınırı ortaklarıdır”

Türkiye’nin Suriye ve ülke içindeki politik tavrının önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ortaklarının durduğunu söyleyen Özdağ, “AKP rehin alınmış bir siyasi partidir. AKP’yi başkanlık rejimi esir almıştır. Evet, Erdoğan’ın nerede ise kâğıt üzerinde sınırsız yetkisi vardır ancak bu sınırsız yetkinin sınırı ortaklarıdır. Başbakan Erdoğan daha bağımsız ve güçlü idi. Suriye’de olanlar ise Erdoğan’ın nasıl bir tuzağa düştüğünü ve ülkemizi de düşürdüğünü gösteriyor” dedi.

“Böyle giderse Ortadoğu Türkiye’yi kendisine entegre edecek”

Sığınmacılar konusunda entegrasyonun mümkün olmadığını ifade eden Özdağ, Sığınmacı ve kaçaklar kalırsa, yenileri gelmeye devam ederse ve Türkiye’de sığınmacıları 5.3 doğum artışı sürerse 2040 yılında bugün 5 milyon sığınmacı, 2 milyon kaçak, toplam 7 milyon olan Suriyeli sayısı 21 milyon olacak. Afganları, Afrikalıları ve diğerlerini hiç saymıyorum. Ortadoğu Türkiye’yi kendisine entegre edecek, Ortadoğu’nun sınırları Edirne’de bitecek” siye uyardı.

Özdağ, tek çözüm yolunun ise “tarihin en büyük geri dönüş projesini yaşama geçirmek ve sınır güvenliğini sağlamak”tan geçtiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx